Wieczerza w zamku - "Pan Tadeusz"


Pierwszym posiłkiem Tadeusza po powrocie z nauk była kolacja na zamku Horeszków. Młodzieniec został oschle przywitany przez Sędziego i zaproszony wraz z gośćmi do wspólnej uczty. Wyjątkowo nie odbyła się ona w domu, gdyż Protazy, pod nieobecność Wojskiego nakazał poprzenosić stoły do zamczyska. Były to ruiny okazałej budowli, położonej dwa tysiące kroków za domostwem. Mimo, iż okna nie posiadały szyb, a niektóre sciany popekały to gmach ten wzbudzał podziw swoją wielkością i historią.
Goście do zamku weszli w porządku i stanęli kołem, gdyż Sędzia był człowiekiem ceniącym sobie ład i dobre maniery. Najwyższe miejsce za stołem zajął Podkomrzy, przy nim zas zasiadł Kwestarz. Bernardyn usadowił się tuż przy Sędzim, a młody Tadeusz niedaleko wśród dam. Jedno puste miejsce dzieliło młodzieńca od stryja. To właśnie ono przykuwało największa uwagę chłopaka. Zaintrygowany zerkał w stronę drzwi wejściowych. Tymczasem Podkomrzy wraz z Sędzia uraczyli zgromadzoną młodziez długim wykładem dotyczacym dobrego wychowania i grzeczności. Rozmowom przysłuchiwał się również obecny kapitan Rykov, który oznajmił, iż wojska rosyjskie przygotowują się do wymarszu. Nie wzbudził on jednak zaufania u Bernardyna.
Do wieczerzy dołączyła młoda Telimena, która zajęła puste miejsce. Oczarowany Tadeusz był pewien, iż to właśnie ją ujrzał pierwszego dnia rano w swym pokoju. Młodzi pochłonięci rozmową nie zwracali uwagi na powiększający się konflikt Rejenta z Asesorem, dotyczący chartów obu panów. Niestety Tadeusz swoją nieuwage przypłacił zdenerwowaniem Asesora. Z niezręcznej sytuacji pomógl mu wybrnąć Podkomrzy, który niespodziewanie kichnął. Rozwiązał również spór między myśliwymi zapowiadając polowanie, na którym miało się wszytsko roztrzygnąć.
Wkrótce goście opuścili sień i położyli się spać.


Aleksandra Ziemba

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

„Pan Tadeusz” - tydzień w Soplicowie

Akcja epopei „Pan Tadeusz” rozpoczyna się latem 1811 roku, w piątek. Właśnie tego dnia Tadeusz wraca do Soplicowa. Cały dwór zastaje takim jakim go opuścił. Na ścianach wiszą te same portrety bohaterów narodowych, stoi też ten sam ze...

Język polski

"Pan Tadeusz" opracowanie.

Najwybitniejsze dzieło polskiego romantyka powstało w Paryżu, a praca nad nim trwała przez około dwa lata i została ukończona w 1834 roku. Pomysł "poematu sielskiego" zrodził się zapewne w okresie pobytu Mickiewicza w Wielkopolsc...

Język polski

"Pan Tadeusz" streszczenie.

Księga I - Gospodarstwo.
 Tadeusz po dziesięciu latach nauki w Wilnie wraca do Soplicowa, do domu stryja. W swoim dawnym pokoju widzi przez chwilę dziewczynę.
 W Soplicowie jest wielu gości, którzy przyjechali tu w związku z pr...

Język polski

Sprawozdanie z uczty na zamku "Pan Tadeusz".

Wieczorem w zamku Horeszków wydano uroczystą wieczerzę. W uczcie tej wzięli udział: Sędzia, Soplica, Podkomorzy, Tadeusz, Rejent, Asesor, kapitan Rykow, Wojski.

W zamku podłoga była wysłana kamieniem, ściany bez żadnych ozdób,...

Język polski

Zaproszenie na wieczerzę - "Pan Tadeusz".

Wielmożny Podkomorzy!
Z prawdziwą przyjemnością mam zaszczyt zaprosić mości Pana na uroczystą wieczerzę z okazji powrotu do kraju mojego siostrzeńca Tadeusza.
Wieczerza odbędzie się dnia pańskiego po zmroku w zamku Horeszki.