Krótkie streszczenie opowiadania Marii Dąbrowskiej pt. "Marcin Kozera"

Na podwórzu w ubogiej robotniczej dzielnicy Londynu bawi się gromadka dzieci. Podczas zabawy, jedno z nich wpada przez płot do ogródka, do którego nie wolno było wchodzić. Wówczas pojawia się nieznajomy chłopiec i pomaga Władkowi wyjść z ogródka. Kiedy dzieci uczą się języka polskiego w Domu Towarzystwa Polskiego, wchodzi starszy Pan z synem. Okazuje się, że jest to chłopiec, który pomógł Władkowi, i chce się uczyć j.polskiego, gdyż umie mówić tylko po angielsku. Marcin ma dużo przyjaciół, ale najbardziej zaprzyjaźnia się z Krysią. Pewnego dnia proponuje jej wycieczkę nad Tamizę. Pokazuje jej rzekę i gmach parlamentu. Po sprzeczce z Marcinem Krysia wysiadając z autobusu wpada na rowerzystę, a Marcin się nią troskliwie opiekuje. W Domu Towarzystwa Polskiego dzieci przygotowują się do jasełek. Marcinowi proponują rolę polskiego żołnierza. W jasełkach, które się odbyły się w święta Bożego Narodzenia, wykorzystano elementy Polskiej kultury. Na lekcji geografii w angielskiej szkole nauczyciel pokazuje Niemcy, Rosję i Austrię. Mówi też, że, w tym miejscu była kiedyś Polska. Marcin rozumie, że jest Polkiem i prosi ojca, aby jak najprędzej wrócili do rodzinnego strzałkowa.

Dodaj swoją odpowiedź