Współczesny świat - przyjazny czy wrogi człowiekowi ?

Współczesny świat. Każdy człowiek postrzega go inaczej. Postrzega go różnie. Postrzega go zarówno dobrze jak i źle. ‘Żyjemy nie tak, jak chcemy, lecz tak, jak potrafimy.’ Demokryt z Abdery – Większość ludzi żyje w tak sposób, aby móc być w stanie utrzymać się w dzisiejszych czasach. Teraz jest o wiele trudniej i ciężej. O wiele trudniej i ciężej żyć. Dziś … dziś każdy podąża za pieniędzmi, sławą i rozgłosem. Dziś … dziś każdy pragnie aby JEMU było jak najlepiej. Aby tylko ON miał dobrze. ‘Bogaty człowiek nie umie wyobrazić sobie biedy.’ Żyjemy w pośpiechu, nie zwracając uwagi na drugiego człowieka. I wiele osób nie jest w stanie znaleźć się w tym, co oferuje nam współczesny świat ‘Żyjemy w czasach spiesznego próżniactwa. Wielu ludzi nie robi nic, ale robi to w pośpiechu.’ Curtis Baker. … Pośpiech – najczęściej dla nas zgubny. Przez pośpiech gubimy jakże dla nas teraz cenne szczęście. Nawet tej najmniejsze czekające na nas każdego dnia. Nie dostrzegamy go. Współczesny świat … nie kieruje się wartościami ‘miłość, przyjaźń, wiara, nadzieja …’ On kieruje się ‘pośpiechem, wrogością, egoizmem, złudnymi obietnicami …’ Bo po co miłość, bo po co przyjaźń ? … kto dzisiaj ma na to czas ? … praktycznie nikt.
Współczesny świat odbiera nam te wartości. Zabiera nam cenny czas. Każdemu jest trudno wiązać ledwo koniec z końcem. Cały czas pracując, dorabiając … i tak wszystkie te pieniądze pójdą na rachunki, na dzieci, na … życie po po prostu. Nawet nie wiemy kiedy tak szybko zniknęło. ‘Żyje się za pieniądze, ale nie należy żyć dla pieniędzy.’ Mikołaj Chamfort. I gdzie czas na drobny odpoczynek, na rodzine, na własne życie ? Brak. Współczesny świat można określić mianem pożeracza czasu. Rodzice pracują nie mając czasu dla własnych dzieci ‘Życie rodziców jest księgą, którą czytują dzieci.’ Św. Augustyn … a one ? Co wtedy robią dzieci ? Standartowo … komputer, telewizja, dwór … i wszędzie czeka na nie duże niebezpieczeństwo. Starają szukać sobie znajomych, przyjaciół … i nie zawsze trafią na odpowiednia osoby. Złe towarzystwo i wszystko się zaczyna. Pierwsze papierosy, pierwszy alkohol, pierwsze dragi. Czy można winić za to rodziców ? … być może. Ale nie po całości. Oni – swoją pracą - tylko chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start w przyszłość.
I co może zaoferować nam współczesny świat … ‘Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to, co ma dla nas.’ Władysław Stanisław Reymont ... współczesny świat zgubił gdzieś to szczęscie które – dziś - jest tak bardzo nam potrzebne. Zgubił najważniejsze wartości, zamieniając je na inne … na gorsze. Współczesny świat – coraz bardziej wrogi. Coraz bardziej zły. Strach przed wyjściem w nocy na ulicę – rośnie przestępczość. I czasami nawet za dnia … Cor az więcej rozpadających się małżeństw i coraz więcej cierpiących przez to dzieci. Bieda. Samobójstwa. Narkomani. Korupcja. Alkoholicy. ‘Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.’ Edmund Burke. Wszystko to co oferuje nam na dzień dzisiejszy współczesny świat. I czy wszystkie te problemy rozwiąże nowoczesna technika ? Nie wydaje mi się aby komputer, pomógł komukolwiek wyjść z nałogu. Nie wydaje mi się aby komputer, pomógł komukolwiek z biedą. Po prostu, nie wydaje mi się … współczesny świat opiera się tylko i wyłącznie na pieniądzach.

Dodaj swoją odpowiedź