Streszczenie Quo Vadis.

Do domu Petroniusza przybywa jego siostrzeniec, Marek Winicjusz. Opowiadał o Ligii, córce wódz Ligów, którą poznał w domu Aulusa Plaucjusza i w której się zakochał. Koniecznie chce pozyskać jej względy. Razem jadą do domu Plaucjusza, gdzie służba i pani domu są chrześcijanami i dlatego panuje tam ład, spokój i pogoda. Następnego dnia na rozkaz Nerona Ligia zostaje zabrana do pałacu cesarskiego. Póżniej ma zostać oddana Winicjuszowi. Nie opuszcza jej Ursus, który jest jej wiernym sługom i także Ligiem. W pałacu Nerona odbywa się wielka uczta i pijaństwo. Olbrzymi Ursus oswobadza przerażoną Ligię z rąk Winicjusza. Nazajutrz wieczorem Winicjusz posyła po nią lektykę, a sam czeka w odświętnie przystrojonym pałacu. Dziewczyna nie chce trafić w ręce Marka, więc Ursus wraz z chrześcijanami uwalnia ją w drodze do domu Winicjusza. Wściekły Winicjusz szuka jej bez skutku. Podejrzewa, że to Neron był sprawcą porwania. Dopiero Akte – dawna wybranka Nerona, wyjaśnia mu, że jest kochany przez Ligię, ale chrześcijance nie godzi się zostać jego nałożnicą. Marek wciąż szuka Ligii. Tym razem przy pomocy Chilona, lekarza i wróżbity. Ten ostatni bywa na zgromadzeniach chrzescijan. Obawiającc się zdemaskowania, karzeze (za zgodą Winicjusza)
Zabić Glaukusa, którego kiedyś zdradził i sprzedał w niewole. Do morderstwa chce użyć Ursusa, więc mówi mu, ze Glaukus to zdrajca. 

Do Rzymu przybywa św. Piotr, apostoł i uczy jak być dobrym. Dowiaduje się o tym Chilon i przekonuje Winicjusza, że na nabożeństwie na pewno będzie Ligia. Udają się więc na nabożeństwo. Słowa apostoła robią duże wrażenie na Marku. Chilon miał rację: na nabożeństwie rzeczywiście była Ligia. Winicjusz podejmuje próbę porwania jej. Uniemożliwia to Ursus, który wściekły na Marka za prześladowanie i próby porwania, chciał go zabić. Na szczęście powstrzymała go Ligia. Winicjusz i Chilon zostają ugoszczeni w domu chrześcijan. Glaukus rozpoznaje Chilona , jednak przebacza mu i to jeszcze bardziej zdziwiło Winicjusza. Chory Marek powoli przyswaja sobie naukę chrześcijańską . 

Znudzony Neron wydaje wielką ucztę. Podczas orgii Chilon znów proponuje Winicjuszowi swe usługi, jednak ten odrzuca je ze wstrętem i każe go zbić. Wróżbita obiecuje zemstę. 

Marek prosi Piotra i Pawła o zgodę na poślubienie Ligii. Piotr pobłogosławił narzeczonych, a szczęśliwy Winicjusz darował wolność swoim niewolnikom. Następnie z cesarzem jedzie do Ancjum. Niespodziewanie w Rzymie wybucha wielki pożar. Ludzie mówią, że to Neron podpalił miasto. Winicjusz przybywa do płonącego miasta, aby ratować Ligię. W czasie gdy szuka jej wśród pożogi, Neron napawa się widokiem płonącego miasta, recytując przy tym swoje wiersze. By odsunąć oskarżenia od siebie winą za pożar obarcza chrześcijan (wcześniej Winicjusz przyjął chrzest). Taka wersja wydarzeń odpowiada i kapłanom żydowskimm i Chilonowi więc potwierdzają wszystkie te oskarżenia. Zaczyna się wyłapywanie chrześcijan, Ligia Kalina także trafiła do więzienia, a zrozpaczony Winicjusz nic nie może poradzić.

Cesarz postanawia wyprawić ludowi wielkie igrzyska, podczas których chrześcijanie mają być rozszarpywani przez lwy. Chrześcijanie umierali z modlitwą na ustach, z pokorą i godnością. W przerwach między okrutnym widowiskiem Neron prezentuje publiczności swe wiersze. 
Po kilku dniach igrzyska zostają wznowione. Chrześcijanie są zmuszani do odgrywania mitologicznych scen. Gina na krzyżach. Ligia zachorowała w wiezieniu. Czuwa przy niej Winicjusz. Widok żywcem palonych chrześcijan powoduje przełom w postawie Chilona. Gdy umierający Glaukus jeszcze raz mu przebacza, oznajmia publicznie, że to Neron podpalił Rzym. Przyjmuje chrzest i niedługo potem umiera na krzyżu. 
Na arenie pojawia się nowa atrakcja: tur z przywiązana do rogów Kaliną. Ma z nim walczyć Ursus. Siłacz pokonuje zwierze, a tłum domaga się uwolnienia Ligii i Ursusa. Rad nie rad, Neron daje na to pozwolenie.

Ligia wracała do zdrowia w domu Petroniusza. Chrześcijanie są nadal prześladowani i próbują opuścić miasto. Piotr wraca do Rzymu, ponieważ uciekając zobaczył Chrystusa, którego zapytał: ”Quo vadis, Domine? (dokąd idziesz panie?) . Chrystus odparł, że skoro Piotr opuścił lud to on da się jeszcze raz ukrzyżować. Niestety apostołów Piotra i Pawła stracono.

Ligia i Winicjusz żyją spokojnie na Sycylii. Petroniusz został oskarżony o udział w spisku na życie Nerona. Umarł karząc podciąć sobie żyły. Gdy Neron wraca z Grecji wybucha bunt. Za miastem Neron ginie śmiercią samobójczą.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opracowanie lektury pt. "Quo Vadis".

Streszczenie lektury pt." Quo Vadis"

Henryk
Sienkiewicz, Quo vadis: Rozgrywająca się
na tle starożytnego Rzymu i jego barwnej obyczajowości historia miłości pięknej barbarzynki, Ligii, i patrycjusza, Marka Winicjus...

Język polski

"Quo Vadis" - opracowanie lektury.

"Quo Vadis" - streszczenie, legęda, charakterystyka Nerona i plan wydarzeń

Henryk
Sienkiewicz, Quo vadis: Rozgrywająca się
na tle starożytnego Rzymu i jego barwnej obyczajowości historia miłości pięknej barbarzy...

Język polski

Streszczenie "Quo Vadis" H.Sienkiewicza.

Quo vadis - streszczenie
Petroniusz obudził się jak zwykle koło południa, zmęczony po nocy spędzonej na uczcie u Nerona. Zaczął dzień od porannej kąpieli i „ugniatania ciała”. W czasie gdy Petroniuszem zajmowały się niewolnice, ...

Język polski

"Quo vadis" Henryk Sienkiewicz - streszczenie.

Do domu Petroniusza przybywa jego siostrzeniec,Marek Winicjusz.Opowiadał o Ligii, córce wodza Lygów, którą poznał w domu Aulusa Plaucjusza i w której się zakochał.Koniecznie chce pozyskać jej względy. Razem jadą do domu Plaucjusza, gdzie...

Język polski

"Quo Vadis" H. Sienkiewicz - streszczenie

Winicjusz przybywa do Rzymu po długim pobycie w Armeni. Przez pewien okres przebywa w domu Placjiusza, gdzie poznaje Ligię. Jest to córka króla Ligii , dana jako zakładniczka, że lud ten nie przekroczy granicy rzymskiej. Była oddana wraz z ma...