Streszczenie Quo Vadis.

Do domu Petroniusza przybywa jego siostrzeniec, Marek Winicjusz. Opowiadał o Ligii, córce wódz Ligów, którą poznał w domu Aulusa Plaucjusza i w której się zakochał. Koniecznie chce pozyskać jej względy. Razem jadą do domu Plaucjusza, gdzie służba i pani domu są chrześcijanami i dlatego panuje tam ład, spokój i pogoda. Następnego dnia na rozkaz Nerona Ligia zostaje zabrana do pałacu cesarskiego. Póżniej ma zostać oddana Winicjuszowi. Nie opuszcza jej Ursus, który jest jej wiernym sługom i także Ligiem. W pałacu Nerona odbywa się wielka uczta i pijaństwo. Olbrzymi Ursus oswobadza przerażoną Ligię z rąk Winicjusza. Nazajutrz wieczorem Winicjusz posyła po nią lektykę, a sam czeka w odświętnie przystrojonym pałacu. Dziewczyna nie chce trafić w ręce Marka, więc Ursus wraz z chrześcijanami uwalnia ją w drodze do domu Winicjusza. Wściekły Winicjusz szuka jej bez skutku. Podejrzewa, że to Neron był sprawcą porwania. Dopiero Akte – dawna wybranka Nerona, wyjaśnia mu, że jest kochany przez Ligię, ale chrześcijance nie godzi się zostać jego nałożnicą. Marek wciąż szuka Ligii. Tym razem przy pomocy Chilona, lekarza i wróżbity. Ten ostatni bywa na zgromadzeniach chrzescijan. Obawiającc się zdemaskowania, karzeze (za zgodą Winicjusza)
Zabić Glaukusa, którego kiedyś zdradził i sprzedał w niewole. Do morderstwa chce użyć Ursusa, więc mówi mu, ze Glaukus to zdrajca. 

Do Rzymu przybywa św. Piotr, apostoł i uczy jak być dobrym. Dowiaduje się o tym Chilon i przekonuje Winicjusza, że na nabożeństwie na pewno będzie Ligia. Udają się więc na nabożeństwo. Słowa apostoła robią duże wrażenie na Marku. Chilon miał rację: na nabożeństwie rzeczywiście była Ligia. Winicjusz podejmuje próbę porwania jej. Uniemożliwia to Ursus, który wściekły na Marka za prześladowanie i próby porwania, chciał go zabić. Na szczęście powstrzymała go Ligia. Winicjusz i Chilon zostają ugoszczeni w domu chrześcijan. Glaukus rozpoznaje Chilona , jednak przebacza mu i to jeszcze bardziej zdziwiło Winicjusza. Chory Marek powoli przyswaja sobie naukę chrześcijańską . 

Znudzony Neron wydaje wielką ucztę. Podczas orgii Chilon znów proponuje Winicjuszowi swe usługi, jednak ten odrzuca je ze wstrętem i każe go zbić. Wróżbita obiecuje zemstę. 

Marek prosi Piotra i Pawła o zgodę na poślubienie Ligii. Piotr pobłogosławił narzeczonych, a szczęśliwy Winicjusz darował wolność swoim niewolnikom. Następnie z cesarzem jedzie do Ancjum. Niespodziewanie w Rzymie wybucha wielki pożar. Ludzie mówią, że to Neron podpalił miasto. Winicjusz przybywa do płonącego miasta, aby ratować Ligię. W czasie gdy szuka jej wśród pożogi, Neron napawa się widokiem płonącego miasta, recytując przy tym swoje wiersze. By odsunąć oskarżenia od siebie winą za pożar obarcza chrześcijan (wcześniej Winicjusz przyjął chrzest). Taka wersja wydarzeń odpowiada i kapłanom żydowskimm i Chilonowi więc potwierdzają wszystkie te oskarżenia. Zaczyna się wyłapywanie chrześcijan, Ligia Kalina także trafiła do więzienia, a zrozpaczony Winicjusz nic nie może poradzić.

Cesarz postanawia wyprawić ludowi wielkie igrzyska, podczas których chrześcijanie mają być rozszarpywani przez lwy. Chrześcijanie umierali z modlitwą na ustach, z pokorą i godnością. W przerwach między okrutnym widowiskiem Neron prezentuje publiczności swe wiersze. 
Po kilku dniach igrzyska zostają wznowione. Chrześcijanie są zmuszani do odgrywania mitologicznych scen. Gina na krzyżach. Ligia zachorowała w wiezieniu. Czuwa przy niej Winicjusz. Widok żywcem palonych chrześcijan powoduje przełom w postawie Chilona. Gdy umierający Glaukus jeszcze raz mu przebacza, oznajmia publicznie, że to Neron podpalił Rzym. Przyjmuje chrzest i niedługo potem umiera na krzyżu. 
Na arenie pojawia się nowa atrakcja: tur z przywiązana do rogów Kaliną. Ma z nim walczyć Ursus. Siłacz pokonuje zwierze, a tłum domaga się uwolnienia Ligii i Ursusa. Rad nie rad, Neron daje na to pozwolenie.

Ligia wracała do zdrowia w domu Petroniusza. Chrześcijanie są nadal prześladowani i próbują opuścić miasto. Piotr wraca do Rzymu, ponieważ uciekając zobaczył Chrystusa, którego zapytał: ”Quo vadis, Domine? (dokąd idziesz panie?) . Chrystus odparł, że skoro Piotr opuścił lud to on da się jeszcze raz ukrzyżować. Niestety apostołów Piotra i Pawła stracono.

Ligia i Winicjusz żyją spokojnie na Sycylii. Petroniusz został oskarżony o udział w spisku na życie Nerona. Umarł karząc podciąć sobie żyły. Gdy Neron wraca z Grecji wybucha bunt. Za miastem Neron ginie śmiercią samobójczą.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Potrzebuje krótkie streszczenie "Quo Vadis" na jutro proszę pomocyy!

Potrzebuje krótkie streszczenie "Quo Vadis" na jutro proszę pomocyy!...

Język polski

Kto pierwszy poda mi streszczenie Quo Vadis, dostanie najj

Kto pierwszy poda mi streszczenie Quo Vadis, dostanie najj...

Język polski

Szczegolowe streszczenie ,,Quo Vadis'. Na poniedzialek. Prosze o szybka odpowiedz

Szczegolowe streszczenie ,,Quo Vadis'. Na poniedzialek. Prosze o szybka odpowiedz...

Język polski

Cześć. :-) Moglibyście podać streszczenie "Quo vadis"? Bardzo proszę.

Cześć. :-) Moglibyście podać streszczenie "Quo vadis"? Bardzo proszę....

Język polski

Napisz streszczenie Quo Vadis

Napisz streszczenie Quo Vadis...

Język polski

Plissssssssss potrzebuje pomocy krótkie naprawde krótkie streszczenie "quo vadis" H. Sienkiewicza 

Plissssssssss potrzebuje pomocy krótkie naprawde krótkie streszczenie "quo vadis" H. Sienkiewicza ...