Określ, kto nie podlega obowiązkowi świadczeń osobistych i uzasadnij, dlaczego

Świadczenia osobiste to wykonywanie różnego rodzaju prac na rzecz przygotowania obrony państwa oraz zwalczania klęsk żywiołowych, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i likwidacji ich skutków.

Obowiązkowi świadczeń osobistych nie podlegają:
1. Żołnierze pełniący czynną służbę wojskową i osoby, które otrzymały kartę powołania. Nie podlegają oni pod polecenia wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), którzy na wniosek komendanta WKU lub starosty nakładają obowiązki wykonania świadczeń w czasie pokoju lub wojny.

2. Poborowi odbywający służbę w systemie obrony cywilnej lub służbę zastępczą. Również nie podlegają wójtowi lub burmistrzowi. Spełniają obowiązki, które nie podlegają tym organom samorządu.

3. Osoby wybrane do Sejmu i Senatu RP, organów samorządu terytorialnego (w okresie trwania kadencji). Te osoby zarządzają w trakcie trwania zadań i wydają polecenia. Koordynują akcję na terenie swojej gminy.

4. Osoby zaliczane do I i II grupy inwalidzkiej. Są to osoby ciężko chore, których stan zdrowia nie pozwala na spełnienie obowiązku świadczeń osobistych.

5. Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Kolei, straży przemysłowej i pocztowej oraz sędziowie i prokuratorzy. Pilnują porządku i bezpieczeństwa w razie wojny czy mobilizacji.

6. Kobiety w ciąży i osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 8. Kobietom w ciąży nie pozwala stan zdrowia na wypełnienie obowiązku, natomiast druga grupa osób ma obowiązek opieki nad dziećmi, które nie mogą pozostać bez opieki.

7. Kierownicy publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz osoby zatrudnione na stanowiskach w opiece społecznej i placówkach społeczno – wychowawczych. Koordynują opieką nad ludźmi, zapewniają im środki potrzebne do przeżycia, np. jedzenie, lekarstwa, nocleg, opieka zdrowotna.

8. Osoby opiekujące się dziećmi od 8 do 16 lat, osobami obłożnie chorymi i zaliczanymi do I grupy inwalidzkiej. Nie mogą zostawić dzieci oraz osoby chore bez opieki.

Bibliografia:
B. Breitkopf, M. Marciniak, Z. Worwa – „Przysposobienie obronne”
www.pl.wikipedia.org/wiki

Dodaj swoją odpowiedź