Zamek Grodziec
Zamek Grodziec został usytuowany na malowniczym wzgórzu powulkanicznym na wysokości 389m n.p.m. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. Zachowane do dnia dzisiejszego zabudowania zamkowe powstały prawdopodobnie w XIV w na miejscu drewnianego grodu z XII w. Budowla stanowiła własność rycerskiego rodu Bożywojów.
Podczas wojen husyckich zamek został zdobyty i splądrowany przez oddziały husytów. W 1470 r. odkupił go książę legnicki Fryderyk I. Rok później zlecił on budowę wieży zamkowej.Po śmierci księcia prace kontynuowano z polecenia jego syna, Fryderyka II. W 1522 r. zlecił on kolejną modernizację - rozpoczęto przebudowę przystosowując zamek do obrony ogniowej. Data zakończenia tych prac zbiegła się z datą zaślubin księcia z księżną Sofią von Hohenzollern. Z tej okazji zorganizowano w zamku wielkie przyjęcie wraz ze słynnym turniejem rycerskim.W roku 1538 budowla przeszła na własność Fryderyka III.
W latach wojny 30-letniej zamek został podbity i spalony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Skala zniszczeń była tek duża, że zamek stracił znacznie i wartości militarne. Wszystkie podjęte próby jego odbudowy kończyły się klęską. Dopiero w 1800r. książe Rzeczy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Miereszowa podjął poważne prace rekonstrukcyjne. Urządził on na przedzamczu piękny park. Jego prace przerwała kampania napoleońska. Zamek przez wiele lat przechodził z "rąk do rąk".
Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1906-1908 projektu Bodo Ebhardta. Dodał on do warowni detale z innych zamków. Po II Wojnie Światowej znaczna część zamku uległa zniszczeniu. W 1970r zamierzano przekształcić obiekt na dom wypoczynkowy. Prace nie zostały jednak dokończone.
Obecnie zamek jest odnawiany, prawdopodobnie posłuży jako hotel lub restauracja. Nie stanowi to jednak przeszkody w zwiedzaniu tego obiektu. Na pewno warto zobaczyć tą budowle na żywo.