Prasa

Gazety nie informują, że dom stoi, autobus jedzie, w szkołach uczą. Kto by chciał to czytać? Rolą prasy jest informowanie o rzeczach niezwykłych - że dom się zawalił, autobus zderzył z tirem, nauczyciele zastrajkowali. Niekiedy aby zwiększyć poczytność gazety dramatyzują, wyolbrzymiają jakieś zdarzenie.

Gazety i czasopisma

Gazety codzienne zazwyczaj podają informacje bez komentarzy, zostawiając to czytelnikom: jedni oburzają się na protest lekarzy, uważając, że odejście od chorych jest głęboko niemoralne, inni popierają protest, bo lekarz też człowiek i za ciężką, odpowiedzialną pracę należy mu się przyzwoite wynagrodzenie, nie niższe niż sekretarki pana ministra. Niektóre gazety zamieszczają również artykuły analityczne z komentarzami autora oraz reportaże, felietony. Dzienniki miewają swoje orientacje polityczne - lewicowe, centrowe, prawicowe - i czytelników o podobnych poglądach. Czasopisma to tygodniki, miesięczniki, kwartalniki - natury ogólnej lub specjalistyczne.

Dla każdego coś dla niego

Rynek czasopism jest niewyobrażalnie obfity: kolorowe okładki przywołują pszczelarzy, informatyków, erotomanów, budowlańców, krawcowe. Jest oczywiście segment periodyków dla kobiet oraz dla dziewcząt. Przeczytasz w nich o modzie, makijażu, najnowszych trendach w muzyce młodzieżowej, znajdziesz porady sercowe, fizjologiczne, prawnicze, a także barwne relacje z życia gwiazd i mnóstwo innych rzeczy dotyczących nastolatek.

Aby nie być idiotą/ką

Nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju czasopism. Żyjesz w świecie, który warto zrozumieć. Jeżeli nie masz pojęcia, co dzieje się w Afganistanie, czym ma być system antyrakietowy, o co toczy się wielki spór między Ameryką i Rosją. Warto mieć własny pogląd na to, co się wokół dzieje. Aby go sobie wyrobić trzeba znać fakty i poglądy polityków, intelektualistów, dziennikarzy.

Telewizja i radio nie wystarczą?

Nie wystarczą, ponieważ słowo mówione jest ulotne, a nad pisanym możesz się zastanowić, porównać racje przeciwstawne, przeczytać jeszcze raz i uformować własne zdanie - zgodne z Twoim poczuciem sprawiedliwości, z zasadami, jakie wyznajesz.

Ignorancja nie popłaca

Wydaje Ci się, że Ciebie to wszystko nie dotyczy? Grubo się mylisz. Żyjesz wyłącznie na tym świecie i w tym kraju, który nazywa się Polska i jest twoją ojczyzną. Jeśli w Polsce będzie się wiodło, to i Tobie także. Staraj się kojarzyć - sztuka kojarzenia jest świadectwem inteligencji.

Informacje zostały zaczerpnięte z książki Encyklopedia Nastolatki autorstwa Aleksandra Minkowskiego.

Dodaj swoją odpowiedź
Dziennikarstwo

Niezależna prasa lokalna

Po II wojnie światowej, praktycznie już w 1950 r. wszystkie tytuły prasowe w Polsce zostały podporządkowane Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i jej partiom sojuszniczym. W totalitarnym państwie nie było miejsca dla niezależnej prasy l...

Język polski

Prasa przekazuje w miarę obiektywny obraz rzeczywistości, dzięki czemu czytelnicy mogą poznać prawdę o świecie.

Prasa jest pojęciem bardzo szerokim. Dzieli się na różne gatunki, toteż pozwolę sobie stwierdzić, że niektóre rodzaje gazet np. dzienniki, przekazują nam - czytelnikom - w miarę obiektywnie odzwierciedlenie rzeczywistości.
Prasa to...

Język angielski

Wyjaśnij, w jaki sposób szkolnictwo, prasa i teatr walczyły o naprawę Rzeczypospolitej. Odpowiedzi wpisz po myślniku. Szkolnictwo- Prasa- Teatr-

Wyjaśnij, w jaki sposób szkolnictwo, prasa i teatr walczyły o naprawę Rzeczypospolitej. Odpowiedzi wpisz po myślniku. Szkolnictwo- Prasa- Teatr-...

Język polski

Prasa - źródło wiedzy czy rozrywki?

W dzisiejszym świecie bardzo ważną role w naszym życiu odgrywają media. Na każdym kroku spotykamy się z telewizja, radiem lub prasa. I to właśnie ta ostatnia jest nam najbardziej bliska. Jako pionierka pozostałych, towarzyszy nam już od s...

Język polski

Ułóż krzyżówkę hasło: prasa. Pytania mają być związane z prasą ( gazetą). Na teraz!

Ułóż krzyżówkę hasło: prasa. Pytania mają być związane z prasą ( gazetą). Na teraz!...

Język polski

„Język reklamy (prasa, radio, telewizja). Dokonaj charakterystyki tekstów reklamowych ze szczególnym uwzględnieniem funkcji przekazów językowych i użytych środków perswazji”.

Jak zapewne wiadomo każdemu z nas ludzi, reklama jest niewątpliwie pewnym rodzajem twórczości i to z zasady takim, który wymaga wszechstronnej wiedzy z wielu dziedzin, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim: ekonomię, psychologię oraz ...