Przyczyny upadku I Rzeczypospolitej

Szkoła krakowska i warszawska.

Pierwsze próby opisywania przyczyn upadku I Rzeczypospolitej miały miejsce w 2 poł. XIX wieku, kiedy to wykształciły się dwa odmienne punkty widzenia; szkoła krakowska oraz szkoła warszawska. Twórcą szkoły krakowskiej był ksiądz Walerian Kalinka. Za główną przyczynę upadku RP uznaję boską karę za grzechy społeczeństwa, głównie szlachty. Pisze on w „Ostatnich latach panowania Stanisława Augusta”: „Upadku swego Polacy sami są sprawcami i że nieszczęścia, które na nas spadły wówczas lub później, zasłużoną przez naród pokutą.”

Utworzona przez szlachtę demokracja szlachecka jest ustrojem według ucznia Kalinki, Józefa Szujskiego- złym, który zastąpić powinna monarchia z silną władzą królewską. Miałaby ona ukrócić anarchię, bezrząd i konflikty między panami. Bezrząd natomiast nie był wynikiem braku odpowiednich instytucji czy sądów, ale totalnym brakiem poszanowania prawa i zatracenia podstawowych pojęć państwa: rządu i władzy, które szlachta dzieliła między siebie, wywołując nierzadko bratobójcze lokalne wojny. Szujski w mniejszym stopniu podkreśla wady władzy królewskiej, która prowadząc manipulacje i gry polityczne skutkowała powolnym rozkładem państwowości. Najważniejszą przyczyną upadku według Szujskiego była szlachta, które przez swe opaczne rozumienie „złotej” wolności, samozadowolenia, poniżania innych warstw, i konflikty wewnętrzne była bezpośrednio przyczyniła się do destrukcji państwa.

Szujski za przyczynę uważa też hamującą rozwój Polski unię z Litwą, dalej w tych rozważaniach idzie kolejny przedstawiciel szkoły krakowskiej- Michał Bobrzyński. Uważał on, że Polska wypełniła ważną misję podniesienia stanu cywilizacyjnego na Litwie, płacąc tym samym obniżeniem własnego poziomu cywilizacyjnego, jak i wstrzymaniem rozwoju Polski i w konsekwencji- jej upadkiem. Krytykuje on również szlachtę, za jej bardzo słabą kondycję moralną, a wady Polaków uważa za wrodzone; obecne już od początków naszej państwowości.
W opozycji do szkoły krakowskiej stała szkoła warszawska, której przedstawicielami byli między innymi Adolf Pawiński czy Tadeusz Korzon. Uważali oni, że społeczeństwo polskie jest na drodze pozytywnych zmian, a za upadek Rzeczypospolitej winili praktycznie tylko czynniki zewnętrzne.

Podsumowując obie szkoły z perspektywy czasu nie miały zbyt wiele racji. Szkoła krakowska, zwana pesymistyczną, nie brała pod uwagę w ogóle czynników zewnętrznych, natomiast szkoła warszawska – optymistyczna, była zbyt naiwna z twierdzeniem, jakoby Polacy sami mogli wyleczyć swoje wady i nie doprowadzić wręcz do rozbiorów.
Przyczyny upadku

Pierwszych przyczyn można dopatrywać się już w XVI wieku, kiedy to Polska będąc silnym i liczącym się państwem winna przeprowadzić gruntowne reformy i umocnić się jeszcze bardziej. Nie zrobiono tego, a system polityczny ulegał powoli przestarzeniu i rozpadowi. Nie sprzyjał jednak temu ustrój Rzeczypospolitej- demokracja szlachecka, która nie była sama w sobie ustrojem złym, a według niektórych historyków gdyby zachowała się dłużej, nie doszłoby do rozbiorów. Trudno mówić bowiem, o tym że jeszcze w XVII i XVIII wieku takowa demokracja trwała, zepchnięta bowiem została przez oligarchię magnacką, która doprowadziła do katastrofalnej sytuacji Rzeczpospolitej.

Wśród reform, które powinny być przeprowadzone już w XVI, a najpóźniej w następnym wieku były:

1) Reforma gospodarcza; mająca polegać na zmiany przestarzałego systemu folwarczno-pańszczyźnianego, tak jak miało to miejsce na zachodzie. Nie udało jej się przeprowadzić, ponieważ decydującą w tej sprawie szlachta patrząc krótkowzrocznie nie widziała w tym dla siebie korzyści, dodatkowo sytuacja w gospodarce europejskiej zachęcała ich do zwiększenia produkcji zboża, niemal tylko poprzez drastyczne powiększanie odrabianych pańszczyzn.

2) Reforma skarbowa; militarna. Poprzez skutecznie ściąganie podatków miała by mieć miejsce modernizacja armii. I to nie udało się, a Polska została z niewielkim, anachronicznym, choć dobrze wyszkolonym pospolitym ruszeniem. Wojsko Rzeczpospolitej (ok. 35 tys. w 1763 r.) szczególnie blado wyglądało na tle wojsk Prus (ok. 140 000), Austrii i Rosji (po ok. 200 000), mimo tego iż Wettinowie, a później Stanisław August Poniatowski próbowali reformować wojsko.

3) Reforma urzędowa; polegająca na wzmocnieniu egzekutywy, nadaniu prawu nadrzędnego statusu i równości wobec niego.
Powyższe nieprzeprowadzone reformy były jednym z dwóch głównych nasilających się kryzysów w państwie. Drugim była magnateria. Do panowania Zygmunta Augusta polska polityka funkcjonowała dość sprawnie, natomiast po jego śmierci wraz z wprowadzeniem artykułów henrykowskich i pacta conventa, do władzy dążyła magnateria, która wykorzystała te prawa do wywyższenia się nad resztę szlachty i dbanie o prywatę; zaczęły się konflikty między domami magnackimi.

W warunkach wewnętrznego rozdrobnienia i konfliktów magnaterii w państwie nie dało przeprowadzić się żadnych reform, ni ustaw na Sejmie (nadużywane liberum veto), sparaliżowany był również aparat sądowniczy. Rzeczpospolita wkroczyła na drogę anarchii i prywaty szlachty, której najbogatsza część- oligarchia magnacka, faktycznie zaczęła rządzić krajem. Co gorsza, do konfliktów wewnątrz Rzeczypospolitej często sięgali oni po pomoc z zagranicznych dworów- i tak Familia (Czartoryscy i Poniatowscy) służyli dworowi Rosji, a Potoccy dworowi francuskiemu.

Rzeczpospolita pogrążała się w partykularnych konfliktach i chaosie, a nadchodził wiek XVII- zwany wiekiem nieszczęść i zniszczenia. Dodatkowo rządzący w 1-ej poł. XVII Wazowie realizowali zupełnie nie korzystną dla RP politykę. Wplątali nasz kraj w wojny ze Szwecją i Rosją, i nie wykorzystali szansy na inkorporację Prus Książęcych, z których parędziesiąt lat później miał się wyłonić zbyt silny do pokonania i oparcia się zaborca- Prusy. Po nich władzę objęli Wettinowie, którzy pogrążyli kraj do końca. Już wojny prowadzone za Wazów wyniszczyły Polskę, a wielka wojna północna za Augusta II przybiła gwóźdź do trumny suwerenności Rzeczypospolitej.

Stanisław August Poniatowski władał już krajem zniszczonym, a sytuację tę wykorzystała bezwzględnie caryca Katarzyna II- motor napędowy rozbiorów. Nakłoniła ona do rozbiorów Prusy, które posiadając niejasny statut lenny mogły pozwolić sobie na wojnę, czy raczej zabór. Katarzyna II planowała z Polski utworzyć swoisty bufor między Rosją a Europą Zachodnią, a rozbiory przyspieszyły wbrew założeniom i patriotycznym nastrojom zrywy niepodległościowe, jak konfederacja barska, uchwalenie Konstytucji 3-Maja czy zupełnie nieudana insurekcja kościuszkowska.

Polacy, gdy dojrzeli już do zmian i reform nie mieli szans już zachować niepodległości, a dodatkowo udział w zaborach miała magnateria, która uwikłana była w związki z państwami ościennymi.

Podsumowując, przyczyny upadku I Rzeczypospolitej to:

-wewnętrzne:

- przekształcanie się demokracji szlacheckiej w oligarchię magnacką,
- egoizm i „złota wolność” szlachty,
- niemoc władzy ustawodawczej (liberum veto, magnateria).
- decentralizacja władzy,
- sparaliżowanie głównych organów władzy jak Sejm i sądownictwo,
- słaba władza królewska,
- znaczenie hetmanów (magnaci wykorzystywali tę posadę do własnych interesów),
- konflikty między rodami magnackimi, dalszy ciąg decentralizacji,
- zła polityka podatkowa i słabe wojsko.
- rokosz Zebrzydowskiego i Lubomirskiego (upadek autorytetu tronu).
- zniszczenia gospodarcze i straty terytorialne w skutek wojen XVII wieku,
- zbyt późno podjęte reformy.

-zewnętrzne:

- wzrost potęgi państw sąsiednich (monarchie absolutne),
- porozumienie Rosji i Prus- 1732 r. Lowenwolda – w kwestii ochrony „wolności szlacheckich” – liberum veto, wolnej elekcji, swobód religijnych, narzucanie swojego kandydata na tron polski,
-ingerencje państw ościennych (na sejmach, najczęściej za pośrednictwem magnaterii polskiej),
-narzucanie aktów prawnych ( Sejmy Niemy, Targowica, prawa kardynalne),
-chęć Austrii do zagarnięcia polskich ziem, rekompensata za przegraną wojnę z Francją.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Przyczyny upadku I Rzeczypospolitej.

Przyczyny upadku I Rzeczypospolitej miały miejsce już ponad sto lat przed jej rozbiorem, tak więc rozbiór Polski nie był spowodowany jedynie chwilową słabością, którą wykorzystały państwa ościenne, lecz było to następstwo wielu wydar...

Język angielski

omów przyczyny upadku I Rzeczypospolitej Proszę o napisanie dłuższej pracy na ten temat cos w stylu rozprawki jak w tedy bylo wymienic i opisac przyczyny upadku I RP Tak gdzieś na 1-1,5 strony A4

omów przyczyny upadku I Rzeczypospolitej Proszę o napisanie dłuższej pracy na ten temat cos w stylu rozprawki jak w tedy bylo wymienic i opisac przyczyny upadku I RP Tak gdzieś na 1-1,5 strony A4...

Język angielski

1.Jakie były przyczyny upadku pierwszej Rzeczypospolitej? data rozbioru państwa rozbiorcze 2. Dlaczego konstytucja 3 maja w 1793 roku była ważnym dokumentem ?(2 zdania mogą być krótkie) proszę to na jutro daje 15 pkt! + naj odpowiedz!!

1.Jakie były przyczyny upadku pierwszej Rzeczypospolitej? data rozbioru państwa rozbiorcze 2. Dlaczego konstytucja 3 maja w 1793 roku była ważnym dokumentem ?(2 zdania mogą być krótkie) proszę to na jutro daje 15 pkt! + naj odp...

Język angielski

Podaj przyczyny upadku I Rzeczypospolitej ( dlaczego doszło do rozbioru? ) Proszę NA DZIŚ!!!!!! Błagam!! Dam naj!!!!

Podaj przyczyny upadku I Rzeczypospolitej ( dlaczego doszło do rozbioru? ) Proszę NA DZIŚ!!!!!! Błagam!! Dam naj!!!!...

Język angielski

jakie były przyczyny upadku I rzeczypospolitej

jakie były przyczyny upadku I rzeczypospolitej...