Czy można uniknąć konfliktu pokoleń?

Konflikt pokoleń to pojęcie znane chyba wszystkim. Mamy z nim do czynienia w szkole, w domu, w różnych niecodziennych sytuacjach. Spróbuję zastanowić się, czy można uniknąć tego konfliktu.
Aby znaleźć rozwiązanie konfliktu, należy najpierw odkryć jego przyczynę. W rozważanym przypadku jest ich wiele. Najważniejszą jest, według mnie, różnica charakterów i mentalności. Mym, młodzi, mamy zwykle inne cele i priorytety niż nasi rodzice czy nauczyciele. Wynika to z różnicy wieku, innego wychowania i otoczenia, zmiany stylu życia.
Wspomniane różnice celów są chyba najczęstszym źródłem konfliktów na linii dziecko - rodzic. W wieku nastoletnim dokonujemy wielu ważnych wyborów. Szukamy pasji i zainteresowań, zastanawiając się, co chcemy robić w życiu. Wybieramy szkołę, zawieramy nowe znajomości. I właśnie wtedy okazuje się, że rodzice mają inne zdanie dotyczące tego, co dla nas najlepsze. Popularną sytuacją jest np. problem w wyborze zawodu. Rodzice chcą, by ich dziecko zostało prawnikiem, tymczasem ono pragnie być psychologiem. Jak dojść do porozumienia w takiej ważnej sprawie? Rozmowa i rozważenie argumentów nie zawsze wystarczają. Zwykle młody człowiek spełnia w końcu wolę rodziców. Później może okazać się, że w życiu nigdy nie znajdzie spełnienia, ponieważ nie realizował swoich ambicji. W takiej sytuacji lepiej jest wg mnie zaryzykować konflikt z rodzicami, oczywiście tylko wtedy, gdy w stu procentach jesteśmy pewni swojego wyboru.
Konflikt pokoleń może być wywołany buntem nastolatka. Taki przypadek widzimy w powieści pt. "Buszujący w zbożu". Holden odkrywa, że jego poglądy na świat są inne niż dorosłych. Taki bunt, jeśli niesie ze sobą wyrobienie własnego zdania i postawy wobec świata, nie jest zły. Czasem jednak nastolatek buntuje się tylko po to, by być na przeciw dorosłym. Wtedy wiele zależy od rodziców i opiekunów i od tego, czy będą potrafili odpowiednio rozmawiać ze swoim wychowankiem. Jest to trudne, ale możliwe.
Wymienione wyżej problemy należą do tych poważniejszych. W codziennym życiu zdarzają się też drobne sprzeczki spowodowane niechęcią dziecka do nauki czy słuchaniem przez nie głośnej muzyki. Takie konflikty można rozwiązać, o ile obie strony będą tego chciały. Młodzież musi zrozumieć, że rodzice czy nauczyciele są bardziej doświadczeni i w wielu sprawach mają rację, a dorośli powinni zaakceptować fakt, że młodość potrzebuje trochę wolności.
Na podstawie zebranych argumentów mogę stwierdzić, że konfliktu pokoleń nie da się uniknąć. Nie jest to złe - czasem ta różnica zdań może być owocna. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach wystarczy szczera rozmowa.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Czy można uniknąć konfliktu pokoleń?"

Konflikt pokoleń to przede wszystkim odmienne zdania na różne tematy oraz brak tolerancji odmiennych poglądów ludzi w różnym wieku.
W tej rozprawce postaram się odpowiedzieć na pyatnie: czy można takiego konfliktu uniknąć? Uważam, �...

Język polski

Czy można uniknąć konfliktu pokoleń?

'Czy można uniknąć konfliktu pokoleń?'
Konflikt między pokoleniami jest nam znany już od wielu wieków. Próbujemy go zwalczyć, lecz moim znaniem nie podołamy temu - jest on częścią naszego życia.
Uważam, że nieuniknione są k�...

Język polski

Czy można uniknąć konfliktu pokoleń

Czy można uniknąć konfliktu pokoleń...

Język polski

Napisz własnymi słowami wstęp do wypracowania na temat ,,Czy można uniknąć konfliktu pokoleń'.

Napisz własnymi słowami wstęp do wypracowania na temat ,,Czy można uniknąć konfliktu pokoleń'....

Język polski

Napisz rozprawkę na temat: Czy można uniknąć konfliktu pokoleń? Proszę pomocy !!!

Napisz rozprawkę na temat: Czy można uniknąć konfliktu pokoleń? Proszę pomocy !!!...

Język polski

Napisz rozprawke z tezą "Czy można uniknąć konfliktu pokoleń?"

Napisz rozprawke z tezą "Czy można uniknąć konfliktu pokoleń?"...