Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie

,, Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Jest to stwierdzenie czy prawda oczywista? Czy przyjaźń jest nam potrzebna? Czy dzięki przyjaźni zyskujemy nowe wartości? Co będzie jak przyjaciel nas zawiedzie? Kogo możemy nazwać prawdziwym przyjacielem? Pytania te są najczęściej zadawane w naszej podświadomości, postaram się udowodnić, że przyjaźń człowiekowi jest potrzebna, a nawet konieczna.
W pierwszym argumencie chciałabym się powołać na słowa nie znanego artysty ,,Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać” .Ten cytat idealnie charakteryzuje trudne sytuacje w których prawdziwi przyjaciele pomogą nam. Uważam że często w kłopotliwych sprawach przyjaciel będzie najlepszym powiernikiem, ponieważ wysłucha nas i będzie starał się zrozumieć nasze poglądy w tej sprawie.
W kolejnym argumencie chciałabym przetoczyć pewne tureckie przysłowie ,, Kto szuka przyjaciele bez wad, sam zostaje bez przyjaciół”. Przyjaźń polega właśnie na akceptowaniu niedoskonałości drugiego człowieka. Przyjaciel to ktoś dla kogo nie musimy się zmieniać , po prostu jesteśmy sobą, możemy się przed nim otworzyć.
Następny argument nie wątpliwe związany jest z wymogami jakie stawia przed nami przyjaźń. Można ją porównać do kontraktu, lub umowy wiązanej, ponieważ działa w obie strony, pewien człowiek powiedział „Umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciela”. Polega ona na odwzajemnieniu, i od razu na myśl przychodzi nam jedno z polskich przysłów Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie, w przyjaźni jest identycznie.
Trzecim argumentem na potwierdzenie tezy może być z pewnością stwierdzenie że z przyjacielem jest się na dobre i na złe. Są takie dni w których świetnie się bawimy chodzimy na różne imprezy i miło spędzamy wolny czas, wygłupiamy się. Jednak życie nie jest bajką i zdarzają się sytuacje które nie dają nam uśmiechu na ustach. Przyjaciel jest z nami kiedy się śmiejemy i jesteśmy smutni.
Kolejnym argumentem mogą być przykłady przyjaciół z literatury. W książce ,,Chłopcy z Placu broni” możemy wyróżnić takie postacie jak Boka i Nemeczek. Bohaterowie tej książki często spędzali czas na przeróżnych zabawach, lecz w obliczu choroby także byli razem. Kolejnym przykładem mogą być takie pary jak Mary i Colin, oraz Ula i Zenek.
Czwarty z kolej argument związany będzie z słowami Albana Goodier, które mówią :"Przyjaciel to ten, kto przychodzi, gdy cały świat odchodzi.". Cytat ten obrazuje ważną cechę przyjaźni, czyli pomaganie sobie w potrzebie. Znajomych ma się dużo, a przyjaciół dwóch albo trzech. Przyjaciel charakteryzuje się właśnie bezinteresowną pomocą, o każdej porze dnia ni nocy. Zawsze możemy na niego liczyć.
Następny dowód na potwierdzenie tezy to towarzystwo jakie daje nam przyjaciel. Uwalnia nas on od samotności, można nawet powiedzieć że jest on lekarstwem na nudę. We dwoje zawsze jest raźniej i bez wątpienie każdy przyzna w mi w tej sprawie racje. Można pogadać, pośmiać się, pograć w różne gry. Z przyjacielem zazwyczaj spędza się dużo czasu, z pewnością więcej niż ze znajomymi.
Szósty argument dotyczyć będzie ważnej sprawy, która jest fundamentem przyjaźni. Najlepiej określać będzie ten argument cytat z Pisma Świętego ,,Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj.” Przyjaciel który zdradza, nasze sekrety czy też inne informacje powierzone jemu w tajemnicy nie zasługuje na to miano. Więc najważniejsza rzecz której możemy spodziewać się po przyjaźni to zaufanie.
Przyjacielem nie musi być człowiek, często słyszy się o zwierzętach, ponieważ na nich nie można się zawieść nie zdradzą naszych sekretów. Niezwykłym przykładem przyjaźni człowieka ze zwierzęciem może być bohater książki ,, Lessie wróć”, ponieważ główna postać tej książki czyli Lessie pomimo wielokrotnej sprzedaży wracał do swoich prawowitych właścicieli. Futrzani przyjaciele człowiekowi są potrzebni, lecz warto mięć także przyjaciela który może nam coś doradzić.
Mój ostatni argument ilustruje cytat „Przyjaźń ta najbardziej mocna opiera się na miłości, rodzącej się z pokonywania trudności, wspólnego rozwiązywania problemów, wreszcie na postawieniu siebie i swojego autorytetu, swojej osoby w obronie przyjaciela i przyjaźni. Walka o przyjaciela, dar z siebie umacniają, cementują przyjaźń.”. Mówi nam o walce prawdziwej przyjaźni, poznawaniu siebie na wzajem, bo w jedności jest siła.
Podsumowując wszystkie przedstawione powyżej argumenty można z pewnością potwierdzić tezę. Przyjaźń jest człowiekowi potrzebna i bez niej trudno się obejść. Dzięki niej zyskujemy dużo umiejętności jedną z nich jest z pewnością szczerość. Każdy ma swoje wady i zalety które przyjaciel zaakceptuje, i zawsze nas zrozumie. Prawdziwy przyjaciel to skarb, aby go nie utracić trzeba dużo wysiłku. Pójdzie za tobą na koniec świata, albo jeszcze dalej.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie"

Bardzo często słyszę, gdy ktoś mówi: "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie".
Jak najbardziej zgadzam sie z powyższym stwierdzeniem, co postaram się udowodnić, powołując się na następujące argumenty.
Zacznę od rozważe...

Język polski

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" - Rozprawka

Każdy marzy o prawdziwym przyjacielu, takim ktorym nie zawiedzie , pomoże w potrzebie. O kogoś takiego jest jednak bardzo trudno. Bohater bajki Adama Mickiewicza powiedział "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". Zgadzam się z tym stwie...

Język polski

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" - rozprawka

W dzisiejszych czasach trudno znaleść przyjaciela. Takiego, któremu można powierzyć swoje sekrety i być pewnym, że zachowa je dla siebie.
W swoim życiu spotykamy wielu ludzi, których uważamy za przyjaciół, jednak często okazuje si�...

Język polski

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" - rozprawka

W dzisiejszych czasach trudno znaleść przyjaciela. Takiego, któremu można powierzyć swoje sekrety i być pewnym, że zachowa je dla siebie.
W swoim życiu spotykamy wielu ludzi, których uważamy za przyjaciół, jednak często okazuje si�...

Język polski

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie"

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" -mówi stare przysłowie. Ale czy to prawda? Czy naprawdę potrzebujemy przyjaciół? Jak wyglądałoby nasze życie gdyby nie przyjaźń?
"Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o pow�...