Na bezludną wyspę mogę zabrać tylko jedną książkę - mitologię lub Biblię. Wybieram Biblię.

Wybieram się na bezludną wyspę i niestety zostałam postawiona przed strasznym wyborem. Mogę zabrać tylko jedna książkę – mitologię lub Biblię. Po dłuższym zastanowieniu wybieram Biblię – najważniejszą książkę w moim życiu. To, dlaczego właśnie Biblia będzie mi towarzyszyć w czasie samotnej wyprawy postaram się przedstawić poniżej.
Biblia jest dla mnie najważniejszą książką, jaką znam, dlatego że gdyby nie ona najprawdopodobniej do końca nie miałabym pewności skąd wzięło się wszystko to, co mnie otacza i ja sama. To arcydzieło literatury światowej zawiera informacje najważniejsze dla ludzkości zawiera opis powstania świata, człowieka oraz innych istot i rzeczy na ziemi. Biblia mówi nam o tym, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga - swego stwórcy i jedynego wszechmogącego władcę, który zdaniem Pico della Mirandoli jest najwspanialszym artystą, a my powinniśmy podziwiać jego dzieło.
Księga nad księgami przedstawia nie tylko to, kim jesteśmy i jak zostaliśmy stworzeni, ale również to jak powinniśmy żyć i co ma być najważniejsze w naszym życiu. Przypowieści, których w Nowym Testamencie jest około 40 zestawiają dwie sfery: życia codziennego oraz pojęć filozoficznych, moralistycznych, etycznych i religijnych, mają one skłaniać nas do refleksji, których wnioski powinniśmy wziąć sobie do serca i według podanych wskazówek żyć. Przypowieści opowiadane przez Chrystusa uczniom nie zawierały gotowych odpowiedzi na pytania: „Jak żyć?”, „Jak postępować?”, „Co robić by być zbawionym?” itp., uczniowie sami doszukiwali się ukrytego sensu, który nierzadko tłumaczył rzeczy bardzo abstrakcyjne. My, następcy Chrystusowych apostołów mamy podobne zadanie, musimy odgadywać głęboko ukryty sens Jezusowych słów.
Nauki płynące z Biblii dotyczą na przykład miłości, która ma być bezinteresowna, cierpliwa, łaskawa, nieszukająca poklasku, nieunosząca się pychą, niezazdroszcząca, niepamiętająca złego, wytrzymała, znosząca wszystkie przeciwności (1 Kor.13). Chrystus naucza jak kochać bliźniego, nawet takiego, którego nie znamy. W przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, którą Jezus opowiedział uczonemu w Prawie, który chciał wiedzieć, kto jest jego bliźnim tytułowy bohater jako jedyny z wielu przechodniów zauważył i pomógł cierpiącemu Żydowi, którego napadli zbóje, mimo że go nie znał. Z 22 rozdziału (39-41) ewangelii według św. Mateusza wynika, że miłość bliźniego jest następstwem i sprawdzianem miłości Boga. Miłość jest ważną, o ile nie najważniejszą rzeczą w naszym życiu, dlatego że zdaniem św. Jana od Krzyża „Pod wieczór życia będą sądzić nas z miłości”.
Kolejną nauką płynącą z Pisma Świętego jest umiejętność przebaczania bliźnim. Chrystus podczas swoich ostatnich chwil życia na krzyżu przebacza swoim oprawcom słowami:„Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. W Biblii możemy znaleźć wiele przypowieści potwierdzających tezę, iż przebaczanie jest ważnym zagadnieniem. Bóg wybacza grzesznikom, którzy się nawracają, mówi nam o tym poprzez Jezusa, który zwrócił się do celników, grzeszników, faryzeuszy i uczonych w Piśmie opowiadając im o zaginionej owcy, zgubionej drachmie i Synu marnotrawnym (Łk15,1-32). Ta ostatnia historia mówi o przebaczeniu wynikającym z wielkiej miłości ojca do dziecka, o umiejętności przyznania się do błędu i o tym, że nie warto palić za sobą mostów, bo, mimo że trudno jest powrócić to jednak warto. Alfred de Musset powiedział, ze: „Przyjemnością kłótni jest zawieranie pokoju”, te słowa mogą być wskazówką dla wielu ludzi, którzy nieświadomie ranią swoich najbliższych, a potem nie chcą się z nimi godzić.
Biblia oprócz elementów mających charakter pouczający, jakimi bezdyskusyjnie są przypowieści, zawiera też teksty wychwalające Boga - naszego Stwórcę, którymi są psalmy zawarte w Księdze Psalmów.
Psalm to religijna pieśń hebrajska, która swą nazwę wzięła od nazwy instrumentu przy dźwiękach, którego była wykonywana – psalterionu. Te pieśni mają tematykę nie tylko pochwalną, ale też na przykład dziękczynną czy błagalną. Wierni poprzez psalmy chwalą Boga, dziękując Mu jednocześnie za stworzenie świata, za otrzymane łaski i dary oraz błagają go o inne ważne dla nich rzeczy: zdrowie, wsparcie w trudnych sytuacjach, doprowadzenie do nieba. Wiele psalmów przekształciło się w obecne pieśni śpiewane w kościołach podczas mszy i nabożeństw. Mówi się, że kto śpiewa ten dwa razy się modli i że śpiew jest najmilszą modlitwą dla Boga, pewnie, dlatego król Dawid by przypodobać się Bogu napisał około połowy z 150 psalmów zawartych w Starym Testamencie.
Biblia zawiera jeszcze wiele, wiele innych ważnych i interesujących tekstów, które są fundamentami naszej wiary. Niestety w ostatnich czasach są one bardzo mocno podważane przez wyznawców innych religii. Dla mnie ich argumentacje jak na razie nie są dość przekonujące by zachwiać moją wiarę w Jezusa Chrystusa i jego kościół, w który wierzę od najmłodszych lat, a tym samym zrazić mnie do najpiękniejszej lektury, jaka została napisana – do Biblii.

Dodaj swoją odpowiedź