Charakterystyka Gerwazego Rębajły - Klucznika, jednego z bohaterów "Pana Tadeusza".

Gerwazy Rębajło to szlachcic. Jest służącym w zamku stolnika Horeszki. Sprawuje tam urząd klucznika odpowiedzialnego za otwieranie i zamykanie wszystkich drzwi w zamku. Jest starszym ale energicznym człowiekiem. Gerwazy jest wysokim i dobrze zbudowanym mężczyzną. Ma czerstwą i pomarszczoną twarz o zdrowym wyglądzie. Charakteryzuje go łysina na głowie z licznymi i widocznymi bliznami mówiącymi o jego waleczności. Gerwazy mimo iż nie otwiera już drzwi w zamku, za pasem trzyma pęk kluczy. Zawsze nosi przy sobie wielką szablę (rapier), którą nazwał Scyzorykiem.
Gerwazy Rębajło to człowiek posępny i ponury. Jest wiernym i lojalnym sługa swego pana Horeszki. To zabijaka biorący udział w wielu walkach. Potrafi świetnie władać bronią. Jest mówcą o dużej sile przekonywania. Człowiek odważny i nieustępliwy. Gdy Jacek Soplica zbił jego pana, Gerwazy stał się zaprzysięgłym wrogiem rodu Sopliców. Jednak po spowiedzi i śmierci Jacka Soplicy zmienia przekonanie.
Według mojej oceny Gerwazy Rębajło nie jest bohaterem dynamicznym. Jest człowiekiem, który dla swojego pana zrobiły wszystko.

Dodaj swoją odpowiedź