Czy zgadzasz się z słowami Tadeusza Boya-Żeleńskiego, iż ‘’Skąpiec’’ to komedia ponura?

Zgadzam się z słowami Tadeusza Boya- Żeleńskiego, iż ‘’Skąpiec’’ to komedia ponura. Jest w niej ukazane wiele sytuacji, które śmieszy, ale również wiele, które przeraża. Zapewne nikt nie chciałby mieć takiego ojca jak Eliza i Kle ant. Harpagon to typowy egoistyczny materialista, który jest zakochany w pieniądzach. Nad wszystko ceni sobie pieniądze, które jak wiadomo szczęścia nie dają i nie można za nie kupić rodziny czy przyjaciela. Spróbuję poniższymi argumentami udowodnić to twierdzenie.
Pierwszym argumentem, który udowadnia wyżej wymieniona tezę jest skąpstwo Harpagona.. ‘‘ Skąpiec’’ przedstawia obraz rozbitej rodziny oraz problem pieniędzy. Harpagon, jako główna postać określona mianem skąpca jest nie do wytrzymania dla otaczających go osób a szczególnie dla dzieci, którym ucina skrzydła. Nie liczy się z potrzebami innych, nie bierze pod uwagę poglądów oraz zdania swoich dzieci i na wszystkim oszczędza. Jest dyktatorem, który nienawidzi nieposłuszeństwa. Ma dwójkę wspaniałych dzieci, którym nie daje prawa wyboru bądź prawa głosu, ale narzuca im zasady, uniemożliwiające spełnienie ich marzeń.
Kolejnym argumentem, który potwierdza, że ‘’Skąpiec’’ jest ponurą komedią są stosunki rodzinne w domu Harpagona. Nie zależy mu na dzieciach jedynie chce skorzystać na ich małżeństwach. Nie myśli o ich przyszłości, dlatego nie obchodzi go czy będą szczęśliwi poślubiając osoby, których nie kochają. Nie brał pod uwagę innej możliwości niż ślub z osobą o dużym posagu. Jednym słowem nie obchodziła go przyszłość swoich najbliższych. Kletna i Eliza również nie byli w porządku, co do ojca. Kletna żywił do niego nienawiść a Eliza nie miała szacunku. Jedyną dobrą relacją w tym domu były relacje między Kleantem a Elizą. Ta rodzina jest smutna, ponura i nieszczęśliwa. W pewnym momencie dzieci chcą uciec od ojca i jego chorych zasad.
Myślę, że powyższymi argumentami udowodniłam, iż ‘Skąpiec’ to komedia ponura. Harpagon nie był dobrym ojcem a Kletna i Eliza dobrymi dziećmi, choć ich zachowanie było w pewnym stopniu usprawiedliwione. Skąpstwo Harpagona jest nieuzasadnione, a wręcz chore. Żył według zasady grosz do grosza a będzie kokosza. Obraz z życia codziennego takiej rodziny jest smutny. Uważam, więc, że ‘Skąpiec’ to komedia ponura.

Dodaj swoją odpowiedź