Dlaczego "Zemsta" nas śmieszy?

Na lekcjach języka polskiego omawialiśmy lekturę 'Zemsta', której autorem jest Aleksander Fredro. Pani zadała nam pytanie: Dlaczego "Zemsta" nas śmieszy? W poniższej argumentacji postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Po pierwsze, autor celowo umieścił sprzeczności pomiędzy tym, jak jest w lekturze, a jak być powinno w życiu. Wywołuje to śmiech czytelnika lub widza. Powołam się na przykłady sytuacji, kiedy Cześnik wraz ze swoim sługą Dyndalskim pisali list miłosny, ale Dyndalskiemu z Raptusiewiczem nie udało się sklecić zdania i pracę przerwali.

Kolejną zabawną sytuacją jest wątek Papkina i cała jego postać. Papkin uważał się za odważnego rycerze, znanym na całym świecie, niestety w rzeczywistości był tchórzem, który był do tego naiwny, lękliwy i przewrażliwiony. Zakochał się w Klarze, lecz jego miłość była nieodwzajemniona. Ukochana kpi z niego, traktuje go z ironią, dowodem na to są wymagania, jakie mu postawiła: wytrzymanie rok i część dni o chlebie i wodzie, schwytanie krokodyla, nic nie mówić przez sześć miesięcy.

Po drugie rozbawiły mnie zabawne wypowiedzi bohaterów książki, tj. 'mocium panie' - tych nagminnie używał Cześnik, lub 'niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba' - tej z kolei używał Rejent.

Podsumowując, moim zdaniem lekturę warto przeczytać, ponieważ można się pośmiać, na pewno poprawi humor. Myślę, że sięgnę po nią ponownie i postaram się obejrzeć adaptację filmową.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Zemsta. Napisz wypracowanie dlaczego Zemsta nas śmieszy i zawrzyj śmieszne moment. Około 2 strony w zeszycie. Daje naj.

Zemsta. Napisz wypracowanie dlaczego Zemsta nas śmieszy i zawrzyj śmieszne moment. Około 2 strony w zeszycie. Daje naj....

Język polski

Napisz dlaczego Papkin nas śmieszy. Książka Aleksandra Fredry 'Zemsta' . Napisz w 2-3 zdaniach. PROSZĘ O POMOC POTRZEBUJĘ NA DZIŚ !

Napisz dlaczego Papkin nas śmieszy. Książka Aleksandra Fredry 'Zemsta' . Napisz w 2-3 zdaniach. PROSZĘ O POMOC POTRZEBUJĘ NA DZIŚ !...

Język polski

Dlaczego "Zemsta" Aleksandra Fredro bawi nas i śmieszy co to jest komizm, komedia i ironia.

KOMIZM- właściwość sytuacji i zjawisk (tak w życiu, jak i w literaturze), które wywołują reakcję śmiechu. Wesołość obserwatora (odbiorcy) wynika zazwyczaj z poczucia wyższości i dystansu, z zaskoczenia i niezgodności z oczekiwaniami,...

Język polski

Dlaczego "Zemsta" Aleksandra Fradry, nas śmieszy?

W „Zemście” Aleksandra Fredry można się często śmiać. Śmieszą nas sytuacje, dialogi i postacie bohaterów.
Za najśmieszniejszą sytuację uważam scenę, jak Rejent pisze skargę na Cześnika za pobicie jego murarzy. W każdym akcie...

Język polski

Dlaczego Papkin jest postacią komiczną , dlaczego nas śmieszy ?? ( kilka zdań ) Książka pt. :" Zemsta",.

Dlaczego Papkin jest postacią komiczną , dlaczego nas śmieszy ?? ( kilka zdań ) Książka pt. :" Zemsta",....