Streszczenie legendy "Pan Twardowski"

Najsławniejszy czarnoksiężnik Krakowa, Jan Twardowski (do tej pory trwają spory czy był postacią historyczną czy fikcyjną) pracował nad wynalezieniem kamienia filozoficznego, który umożliwiłby przemianę dowolnego metalu w złoto, odmładzał i leczył choroby. W zamian za spełnienie wszystkich życzeń, podpisał cyrograf z diabłem, któremu miał w Rzymie ofiarować duszę. Dzięki pomocy diabła, Twardowski między innymi miał usypać Pustynię Błędowską. Jak głosi legenda, na terenie dzisiejszych Skałek Twardowskiego (Zakrzówek) mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię.

Chcąc jednak przechytrzyć diabła, starannie unikał wyprawy do Rzymu. Pewnego dnia jednak trafił do karczmy nie wiedząc, że „ta karczma Rzym się nazywa” i gdy diabeł przybył tam po jego duszę, Twardowski wskoczył na koguta i wzbił się w niebo. Podobno wciąż siedzi na Księżycu i tęskni za Krakowem, a jego służący w postaci pająka raz na miesiąc odwiedza Kraków, by zebrać najświeższe ploteczki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Muszę napisać streszczenie legendy ,,Pan Twardowski" pomożecie proszę Daje naj i 5 gwiazdek

Muszę napisać streszczenie legendy ,,Pan Twardowski" pomożecie proszę Daje naj i 5 gwiazdek...

Język polski

  Napisz streszczenie do legendy pt. ,,Pan Twardowski "    PROSZE POMUZCIE :) 

  Napisz streszczenie do legendy pt. ,,Pan Twardowski "    PROSZE POMUZCIE :) ...