Związki Frazeologiczne pochodzące z Biblii

1.CIEMNOŚCI EGIPSKIE - ciemność zupełna, całkowita, nieprzenikniona. Związek ten nawiązuje do biblijnej historii plag egipskich, kiedy to Bóg za pośrednictwem Mojżesza i Aarona pragnął uwolnić naród izraelski z rąk Faraona.Gdy władca Egiptu był nieugięty Bóg zsyła kolejno 12 plag egipskich , w tym ciemności egipskie (ostatnia).
2.ZAKAZANY OWOC - grzech, pokusa. Frazeologizm ten wywodzi się z historii pierwszych rodziców, Adama i Ewy, którzy, zrywając owoc z drzewa poznania dobra i zła, okazali Bogu nieposłuszeństwo, co w konsekwencji sprowadziło na całą ludzkość cierpienie i niedoskonałość.
3.TRĄBY JERYCHOŃSKIE - przeraźliwy, silny dźwięk. Nawiązuje do historii miasta Jerycha, które Izraelici z Jozuem na czele zdobyli, grając na siedmiu trąbach z baranich rogów, siódmego dnia obalili mury miasta.
4.SODOMA I GOMORA - miejsce rozpusty i rozwiązłości, braku zasad moralnych. Te miasta zostały zniszczone przez Boga z powodu rozpusty tam panującej.
5.WIEŻA BABEL - niemożność porozumienia się, bałagan. Nawiązuje do historii pomieszania języków przez Boga robotnikom pracującym przy wieży.
6.RZUCAĆ PERŁY PRZED WIEPRZE - ofiarowywać coś wartościowego komuś, kto na to nie zasługuje i nie potrafi tego docenić; „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały”.
7.SALOMONOWY WYROK - wyrok sprawiedliwy, mądry.
8.Z PUSTEGO I SALOMON NIE NALEJE - istnieją sprawy, których nawet najmądrzejsi tego świata nie są w stanie rozwiązać.
9.JUDASZOWY POCAŁUNEK - zdrada, podstęp, gest fałszywy, nieszczery,dwulicowy.
10.ALFA I OMEGA - ktoś, kto wszystko wie z danej dziedziny, najwyższy autorytet, guru.
11.HIOBOWE WIEŚCI - wieści smutne, tragiczne, fatalne. Bóg założył się z szatanem czy Hiob przeklnie Boga gdy zubożeje i znędznieje - Hiob przetrwał utratę majątku i rodziny wciąż ufał bogu i go kochał.
12.JUDASZOWY GROSZ - zapłata za zdradę.
13.MANNA Z NIEBA - niespodziewany dar.
14.PLAGI EGIPSKIE - olbrzymie nieszczęścia. W Księdze wyjścia Egipt nawiedziły następujące plagi: krew w Nilu, żaby, komary, muchy, zaraza bydła, wrzody, grad, szarańcza, ciemności, śmierć pierworodnych.
15.RZEŹ NIEWINIĄTEK - zdarzenie, w którym padło wiele niewinnych ofiar.
16.SYN MARNOTRAWNY - osoba, która zbłądziła, ale potrafiła się do tego przyznać.
17.WDOWI GROSZ - dar cenny nie ze względu na realną wartość, ale na ogrom wyrzeczenia, jakie poniósł ofiarodawca.
18.ZAMIENIĆ SIĘ W SŁUP SOLI - znieruchomieć z zaskoczenia lub zdziwienia, nie wiedzieć, co powiedzieć i zrobić.
19.ŻONA LOTA - osoba charakteryzująca się nieposkromioną ciekawością.
20.MISKA SOCZEWICY - oddanie czegoś bardzo cennego za coś, co nie jest wiele warte. Wyrażenie pochodzi z przypowieści o Ezawie, który wyrzekł się pierworództwa za miskę soczewicy.
21.UMYWAĆ OD CZEGOŚ RĘCE - zrzucać z siebie odpowiedzialność. Ten gest wykonał Piłat, który nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za śmierć Chrystusa.
22.PALEC BOŻY - symbol sprawiedliwości
23.KAINOWE ZNAMIĘ - znak zbrodni bratobójstwa

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Podaj związki frazeologiczne, pochodzące z Biblii lub mitologii. 1. Na mój widok zamieniła się .............. 2. Przez cały dzień biegałem ................ i nic nie załatwiłem 3. Traktat z Maastricht był ............ pod budowę UE 4. W czasie wspin

Podaj związki frazeologiczne, pochodzące z Biblii lub mitologii. 1. Na mój widok zamieniła się .............. 2. Przez cały dzień biegałem ................ i nic nie załatwiłem 3. Traktat z Maastricht był ............ pod budowę UE ...

Język polski

Wyjaśnij co oznaczają podane związki frazeologiczne pochodzące z Biblii. Ziemia obiecana , manna z nieba, salomonowy wyrok, zamienić się w słup soli, Hioba wieść, używać ręce DAJE NAJJJ

Wyjaśnij co oznaczają podane związki frazeologiczne pochodzące z Biblii. Ziemia obiecana , manna z nieba, salomonowy wyrok, zamienić się w słup soli, Hioba wieść, używać ręce DAJE NAJJJ...

Język polski

Wyjaśnij,co oznaczają podane związki frazeologiczne pochodzące z Biblii. 1.(ziemia obiecana) 2.(manna z nieba) 3.(zamienić się w słup soli) 4.(umyć ręce)

Wyjaśnij,co oznaczają podane związki frazeologiczne pochodzące z Biblii. 1.(ziemia obiecana) 2.(manna z nieba) 3.(zamienić się w słup soli) 4.(umyć ręce)...

Język polski

Związki frazeologiczne pochodzące z Biblii. Pilne!

Związki frazeologiczne pochodzące z Biblii. Pilne!...

Język polski

Należy opisać podane poniżej związki frazeologiczne pochodzące z Biblii, wyjaśnić ich sens i krótką historie z nimi związaną (czyli w jakim zdarzeniu było wykorzystane). 1. Poruszyć niebo i ziemie 2. Chodzić krętymi drogami 3. Plagi Egipskie

Należy opisać podane poniżej związki frazeologiczne pochodzące z Biblii, wyjaśnić ich sens i krótką historie z nimi związaną (czyli w jakim zdarzeniu było wykorzystane). 1. Poruszyć niebo i ziemie 2. Chodzić krętymi drogami 3. Pla...

Język polski

co oznaczają związki frazeologiczne pochodzące z Biblii? arka przymierza, kamienne tablice, kadzić komuś

co oznaczają związki frazeologiczne pochodzące z Biblii? arka przymierza, kamienne tablice, kadzić komuś...