Wybierzcie z tego najważniejsze informacje :Stanisław August Poniatowski urodził się 17 stycznia 1732 roku w Wołczynie, jako szóste dziecko Stanisława Poniatowskiego i Konstancji Czartoryskiej. Jeździł po świecie i był bardzo wykształcony.
Został wybrany
Wybierzcie z tego najważniejsze informacje :Stanisław August Poniatowski urodził się 17 stycznia 1732 roku w Wołczynie, jako szóste dziecko Stanisława Poniatowskiego i Konstancji Czartoryskiej. Jeździł po świecie i był bardzo wykształcony.
Został wybrany na króla w 1764 roku, dzięki poparciu rosyjskiej carycy Katarzynie II.
Król był zwolennikiem reform. Chciał je przeprowadzać w Polsce powoli ze względu na Rosję, iż wiedział że to sąsiadom się nie spodoba. Wielu zarzucało mu zbytnią uległość wobec Rosji i brak zdecydowania.
Stanisław August Poniatowski był zwolennikiem poglądów oświecenia i doceniał rolę nauki, dlatego w Polsce w 1773 roku została utworzona Komisja Edukacji Narodowej, było ono pierwszym ministerstwem oświaty na świecie. W szkołach uczono więcej przedmiotów praktycznych, jak matematyka, geografia, historia i nauka przyrodnicza. Język łaciński został ?zamieniony? na polski. Uczono mniej religii. W szkołach najniższego stopnia uczono oprócz czytania i pisania, nauk takich jak np. rolnictwo, rzemiosło i handel. Król Poniatowski otworzył Szkołę Rycerską w Warszawie w 1765 roku, była ona pierwszą szkołą państwową w Rzeczpospolitej.
Nauczyciele starali się tak prowadzić lekcje, aby wszyscy uczniowie rozumieli wykładany przedmiot. Uczono logicznego myślenia, obserwacji środowiska i umiejętności praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy. Szkoła również wychowywała, uczyła tolerancji i dobrego wychowania oraz były lekcje patriotyczne.
Przez Stanisława Augusta Poniatowskiego powstał tygodnik ?Monitor? , przedstawiano w nim aktualności, ale również krytykowano w nim podziały stanowe Rzeczpospolitej, przedstawiano sposoby przywrócenia państwa, głoszono hasła tolerancyjne, występowano przeciwko ciemnocie oraz nieuctwu szlachty.
Król starał się wznosić budowy kulturalne i naukowe, dzięki niemu wzniesiono piękny pałac Na Wodzie w Łazienkach oraz dobudowano w Zamku Królewskim w Warszawie Sale Marmurową oraz Bibliotekę Królewską (liczyła ok. 16 tys. tomów).
Dla Poniatowskiego pracowali wybitni architekci, przebudowali prywatne pokoje monarchy, a także sale reprezentacyjną, np. Tronową, Rycerską, Ansamblową (Balową) i Rady. Król gromadził wspaniałą kolekcję ok. 2,5 tys. obrazów i ok. 25 tys. rycin.
Organizował słynne obiady czwartkowe, gdzie spotykali się wybitni artyści i dyskutowali na różne tematy filozoficzne i omawiali polityczne reformy państwa. Jednym z takich uczestników był biskup Ignacy Krasicki.
Stanisław August Poniatowski chcąc kształtować kulturę w Polsce zaciągał pożyczki. Wiele osób zarzucało królowi trwonienie pieniędzy na sztukę, a nie na Polskie wojsko oraz inne potrzeby państwa.
W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria wykorzystując słabość Polski zagarnęła ok. jedną trzecią terytorium państwa. Nazywamy to pierwszym rozbiorem.