Ile kasy za nadgodziny
Jeśli pracodawca nie wyznaczy pracownikowi czasu wolnego za nadgodziny, musi wziąć do ręki kalkulator i obliczyć ile kosztować go będzie zlecanie pracy ponad wymiar. O ile rekompensata nadgodzin czasem wolnym nie nastręcza pracodawcom wiele problemów, o tyle naliczenie dodatków to niełatwa sprawa. Przede wszystkim najpierw należy ustalić ile trwała praca w nadgodzinach. Potem, czy z tytułu realizacji nadgodzin doszło do przekroczenia normy dobowej, przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy czy może nastąpiło jednoczesne przekroczenie i dobowej i tygodniowej normy. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać o zasadzie jednorazowego liczenia przekroczenia tych norm czyli za każdą nadgodzinę pracownikowi przysługuje jeden dodatek.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
• 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a. w nocy
b. w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c. w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
• 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określone wyżej
Stuprocentowy dodatek przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym czyli za pracę nadliczbową np. w wolną sobotę pracodawca płaci "setkami". Jeżeli w taki dzień dojdzie do przekroczenia także normy dobowej, wówczas 100-proc. dodatek przysługuje za nadgodziny w liczbie do 8, a za każdą następną godzinę - 50-proc.