Jaka będzie wyglądała Unia Europejska w 2020?

Przyszłość Unii Europejskiej stoi przed znakiem zapytania, a światowi politycy czy politologowie zastanawiają się na tym pytaniem... Warto się zastanowić jakie państwa wzmocnią swoją pozycje w Unii Europejskiej, a których państwa pozycja zmaleje. Lecz nie zapomnijmy, że Unia nie jest jeszcze tworem zakończonym. Nie tylko z punktu widzenia swoich granic, ale także konstrukcji prawnej. Stała przed najbardziej decydującym etapem tworzenia jej systemu prawnego, a mianowicie przygotowania konstytucji, nad którą pracował Konwent i została podpisana 29/10/2004.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004r przypieczętowało i formalnie otworzyło nowy rozdział w historii Narodu Polskiego i ostatecznie postawiło Państwo i obywateli wobec wachlarza niezwykłych możliwości, wyzwań i zagrożeń. W gruncie rzeczy to obywatele, jako osoby, bardziej zostali postawieni wobec tych wyzwań i szans niż Państwo ? bo rola państwa polskiego tak jak i innych państw będzie się dalej coraz bardziej zmniejszała. Rosła będzie natomiast rola samodzielnie myślących i suwerennych w świetle prawa jednostek i ich organizacji. Niezwykłe możliwości, ale i zagrożenia wypływają z tych samych źródeł ? przede wszystkim z poszerzenia się przestrzeni możliwej ekspansji na ponad 400 milionowy rynek, ale i otwarcia na konkurencję ? również tego ogromnego rynku. Rynku, który może wpływać na rozwój Ziem Polskich konstruktywnie ? bo tu dalej rozwiną się istniejące i powstaną nowe centra gospodarcze, na podobieństwo refrenu piosenki, że ?tam gdzie dzisiaj jest ściernisko jutro będzie San Francisco?. Szeroko otwarty europejski rynek może też zadziałać destrukcyjnie, jak pompa wysysająca dalej zasoby Tej Ziemi, i tu mieszkającym, pozostanie refren innej piosenki, że oto? za tym pustym stepem miasto jest ogromne?. Widokiem tego drugiego refrenu zresztą na długo przed aktem formalnej akcesji kokietowali politycy prześcigający się w pomysłach bardziej nie nad tym, jak Tu zbudować ?San Francisco?, ale jak wypchnąć obywateli swojego państwa do owych Wielkich Miast za horyzontem pustego stepu dwudziestoprocentowego bezrobocia ? a chyba apogeum tego wysłuchaliśmy rok temu z ust Pana Prezydenta, przy każdej okazji uroczystego wciągania na kolejne maszty flag Unii. Rzeczpospolita pragnie także większego dostępu edukacji i w krajach członkowskich. dostęp do miejsc pracy ? przede wszystkim w naszym własnym kraju, ale także czasowo w innych państwach członkowskich UE najbardziej atrakcyjnych pod względem kulturowym i charakteryzujących się nowoczesnym systemem kształcenia uniwersyteckiego.
Każde państwo ma nadzieje na lepszą przyszłość w Unii Europejskiej dla swojego narodu. Debata Niemcy stawia na większą demokratyzację Unii Europejskiej, zapewnienie zdolności instytucji europejskich do działania w rozszerzonej UE, promocja rozwoju europejskiego modelu społecznego. We Francji, po referendum 29 maja 2005 r., władze podjęły decyzję o regularnym włączaniu kwestii europejskich do debaty narodowej i politycznej, wyodrębniając jako główne cele: większą efektywność działań rządu, zwiększenie zaangażowania Parlamentu w sprawy europejskie, włączenie obywateli w procesy podejmowania decyzji w sprawach europejskich, zbadanie, czy społeczeństwo nadal wierzy w 4 swobody Jednolitego Rynku. Realizacji tych celów ma służyć przeorganizowanie działalności administracji publicznej. Jednocześnie władze francuskie promują wśród własnej opinii publicznej a także wobec państw członkowskich tzw. koncepcję "Europy projektów", która miałaby zapewnić umiejscowienie efektów działania UE jak najbliżej jej obywateli. Wśród proponowanych projektów znaleźć by się miały takie inicjatywy jak: ustanowienie wspólnego korpusu obrony cywilnej do zwalczania skutków katastrof naturalnych, utworzenia wspólnej służby ochrony granic zewnętrznych państw grupy Schengen, zwiększenia wymiany studenckiej w ramach programu ERASMUS, utworzenia europejskiej wyszukiwarki internetowej (QUAERO). Natomiast Wielka Brytania ze strony Unii Europejskiej: reformy gospodarcze: dyrektywa usługowa, inicjatywa KE dot. deregulacji, śródokresowy przegląd 2008, reforma szkolnictwa uniwersyteckiego, badania i rozwój; bezpieczeństwo: terroryzm, nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana; energia: poparcie dla inicjatywy Prezydenta Chirac?a, dokończenie przedsięwzięć infrastrukturalnych w dziedzinie energii i uczynienie z polityki energetycznej priorytetu w stosunkach zewnętrznych; polityka zagraniczna i obrony: zwiększenie obecności UE w świecie.
Można tak wymieniać nieskończenie prośby i nadzieje wszystkich państw członkowskich. Lecz dla nas, obywateli UE jest najważniejsza przyszłość, w której będziemy żyć. Każde państwo zastanawia się jaką rolę będzie pełni w przyszłości w Unii Europejskiej. Co możemy zrobić? Pozostaje nam tylko czekać na wyniki pracy Unii Europejskiej. Miejmy nadzieje, że każde rokowania, które zostały już rozpoczęte i zostaną przyniosą korzyści dla każdego obywatela i kraju europejskiego.

Dodaj swoją odpowiedź