Reportaż Walki Achillesa z Hektorem

Achilles rozgniewany na Hektora, który zabił mu przyjaciela, wyzywa go na pojedynek.

Hektor, książę Troi, boi się Achillesa i ucieka od niego, obiegł on trzy razy gród Priamów. Dopiero Atena przemawiając do Achillesa muwi mu że nakłoni Hektora by zaczą walkę. Tak więc Hektor po rozmowie z Ateną która przybrała postać jego brata staje do walki z potęznym Achillesem, muwiąć przy tym że gdy wygra nie zbeszcześci jego zwłok i pochowa je z należytym szacunkiem. Achilles przystapił do ataku lecz chybił, jego przeciwnik śmiejąc się z niego rzucił w niego swoją włócznią która trafiła w środek tarczy Achillesa i odbiła się. Hektor zrozumiał że jego los jest przesądzony, żali się że go bogowie opuścili i Atena go oszukała ostatkiem sił rzuca sie na Achillesa z mieczem, lecz Achilles obronił sie puklerzem i dźgnął wroga włócznią w szyję. Boski Achilles szydzi z Hektora i muwi mu że jego zwłoki rzuci psą i ptakom, Hektor prosi aby nierobił tego co powiedział i zeby wziął okup od króla Troi za jego zwłoki, przywódca greków stanowczo odmuwił, po czym Hektor skonał.

Walka była widowiskowa, Achilles pomścił śmierć przyjaciela i okazał po czasie dobroć serca oddając zwłoki Hektora do Troi gdzie na swoje własne życzenie został spalony.


Dodaj swoją odpowiedź