Czapla ryby i rak

Bajka ta ma dłuższą, narracyjną formę, a opowiada o starej, zniedołężniałej czapli, która miała trudności z łowieniem ryb. Wpadła więc na pomysł, który miał doprowadzić do tego, że same wskoczą jej do dzioba. Rozpuściła mianowicie pogłoski, że rybacy zamierzają spuścić wodę w stawie i pozbierać je z dna. Wówczas naiwne ofiary kłamstwa same poprosiły przebiegłą czaplę o przeniesienie do drugiego stawu, na co ta zgodziła się z udawaną niechęcią. Oczywiście, ryby nigdy nie dotarły na miejsce, po drodze bowiem zostały przez czaplę zjedzone. W końcu jednak trafiła kosa na kamień". Kiedy czapla chciała skosztować raków, jeden z nich postrzegł czaplę udusił". Tak zdrajcom bywa" r12; głosi morał bajki.
Wina wiarołomnej czapli była niewątpliwa, okazała się ona podstępna, chciwa, okrutna i w efekcie stała się ofiarą własnej intrygi. Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada" r12; chciałoby się powiedzieć. Czyn raka jest oczywiście usprawiedliwiony, bo pomścił on zdradę, a ryby przypłaciły życiem naiwność i brak wyobraźni. Stąd domyślny morał bajki w tym względzie mógłby brzmieć: Na głupotę nie ma lekarstwa". Sens bajki nie jest więc jednoznaczny, skoro tragiczny los ryb był wynikiem nie tylko przebiegłości czapli, ale również głupoty samych poszkodowanych.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz krótke streszczenie z bajki ,,Czapla, ryby i rak' CZAPLA, RYBY I RAK Czapla stara, jak to bywa, Trochę ślepa, trochę krzywa, Gdy już ryb łowić nie mogła, Na taki się koncept wmogła. Rzekła rybom: "Wy nie wiecie, A tu o was idzie przec

Napisz krótke streszczenie z bajki ,,Czapla, ryby i rak' CZAPLA, RYBY I RAK Czapla stara, jak to bywa, Trochę ślepa, trochę krzywa, Gdy już ryb łowić nie mogła, Na taki się koncept wmogła. Rzekła rybom: "Wy nie wiecie, A tu ...

Język polski

CZAPLA, RYBY I RAK Czapla stara, jak to bywa, Trochę ślepa, trochę krzywa, Gdy już ryb łowić nie mogła, Na taki się koncept wmogła. Rzekła rybom: "Wy nie wiecie, A tu o was idzie przecie". Więc wiedziec chciały, Czego się obawiać miały.

CZAPLA, RYBY I RAK Czapla stara, jak to bywa, Trochę ślepa, trochę krzywa, Gdy już ryb łowić nie mogła, Na taki się koncept wmogła. Rzekła rybom: "Wy nie wiecie, A tu o was idzie przecie". Więc wiedziec chciały, Czego s...

Język polski

Jaki morał płynie z bajki,, czapla, ryby i rak"?

Jaki morał płynie z bajki,, czapla, ryby i rak"?...

Język polski

Opia bajki Ignacego Krasickiego Czapla ryby i rak .

Opia bajki Ignacego Krasickiego Czapla ryby i rak ....

Język polski

przekształć wierszowaną bajkę Czapla, ryby i rak na tekst pisany prozą proszę o zdjęcie w załączniku lub napisanie plis potrzebuję na teraz

przekształć wierszowaną bajkę Czapla, ryby i rak na tekst pisany prozą proszę o zdjęcie w załączniku lub napisanie plis potrzebuję na teraz...

Język polski

Jaki jest morał bajki 'Czapla, ryby i rak'? (zinterpretuj ją)

Jaki jest morał bajki 'Czapla, ryby i rak'? (zinterpretuj ją)...