kim był mieszko 1 . Jak miała na imię i skąd pochodziła jego żona?. Gdzie znajdował się jego gród i kto w nim mieszkał? .Kto mieszkał na podgrodziu? .Kiedy Mieszko 1 przyjąl chrzest i co ta data oznacza? .

Mieszko I (ur. 922-945, zm. 25 maj 992 – książe polski z dynastii Piastów sprawujący władzę od ok. 960 r. Syn Siemomysła, wnuk Lestka. Ojciec Bolesława I Chrobrego, Świętosławy-Sygrydy , Mieszka ,  Lamberta i Świętopęłka. Brat Czcibora. Po kądzieli dziadek Kanuta Wielkiego.  DOBRAWA - była córką księcia czeskiego Bolesława Srogiego, siostrą jego następcy, Bolesława II Gród Mieszka I znajdował się w Gnieźnie, mieszali w nim Polanie W podgrodziu mieszkała ludność, która najczęściej wykonywała prace na rzecz dworu książęcego: ludność rolnicza, rzemieślnicza i zajmująca się drobnym handlem. W razie niebezpieczeństwa mieszkańcy podgrodzia mogli się schronić wewnątrz grodu. Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. Dla Polski oznaczało to przyjęcie do grona państwa chrześcijańskich i rozpoczęcie procesu chrystianizacji ziem polskich LICZE NA NAJ :)

Mieszko przyjął chrzest w roku 996.Ponieważ państwa wokół wyznawały chrześcijaństwo mogli go atakować , jego chrzest zapobiegł wojnom.