Która z bohaterek "Krzyżaków" byłaby lepszą żoną dla Zbyszka - Danusia czy Jagienka.

Danusia i Jagienka były głównymi bohaterkami książki autorstwa H. Sienkiewicza pt.: "Krzyżacy". Obydwie darzyły Zbyszka gorącym uczuciem i w miarę swoich możliwości pomagały mu w trudnościach. Zbyszko również kochał każdą z dziewczyn, wprawdzie nie tak samo, ale jedynie z jedną mógłby założyć prawdziwy dom. Nie tylko dlatego, że jedna z tych bohaterek zmarła w trakcie powieści.

Danusia nigdy nie byłaby jego prawdziwą żoną i panią domu. Była młoda, piękna i była doskonałym obiektem uczucia młodego rycerza, ale nie miała jednak w pełni ukształtowanego charakteru. Nie poprowadziłaby gospodarstwa, gdyż była prawie dzieckiem i nie posiadała jeszcze cech kobiety, takich jak bycie wzorową gospodynią. Brakowało jej uporu i pewności siebie. Nie byłaby jego podporą wśród cierpień i kłopotów.

Jagienka zaś była zupełnym przeciwieństwem charakteru Danusi. Od najmłodszych lat odpowiadała za całe gospodarstwo ojca i braci i wzorowo sobie z nim radziła. Była młodą, dojrzałą kobietą, która wcześnie wkroczyła w dorosłe życie. Mimo tego, obowiązki i konsekwencje prowadzenia domu nie były dla niej zbyt ciężkie. Była świadoma tego co robi, wychowana po męsku, była uparta i nieustępliwa w swoich myślach i dążeniach. Stanowiła świetne oparcie dla męża, zwłaszcza takiego jakim był Zbyszek. To on właśnie obdarzył Jagienkę uczuciem po stracie Danusi.

Danusia była idealnym obiektem młodzieńczego uczucia Zbyszka, ale nigdy ni zostałaby jego prawdziwą towarzyszką życia. Jagienka zaś miała cechy wzorowej żony, matki i pani domu. Kochała swego męża nad życie i doskonale zajęła miejsce Danusi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Która z bohaterek "Krzyżaków" byłaby lepszą żoną dla Zbyszka - Danusia czy Jagienka.

Danusia i Jagienka były głównymi bohaterkami książki autorstwa H. Sienkiewicza pt.: "Krzyżacy". Obydwie darzyły Zbyszka gorącym uczuciem i w miarę swoich możliwości pomagały mu w trudnościach. Zbyszko również kochał każdą...