Znaczenie braterstwa i przyjaźni w życiu codziennym i w sytuacjach wyjątkowych - rozprawka

Nie mam wątpliwości co do tego, że przyjaźń w życiu człowieka jest bardzo ważna. Na przyjacielu można zawsze polegać i zwierzyć mu się z najskrytszych tajemnic. Przyjaźń jest wzajemnym zaufaniem, radością przebywania z drugą osobą, życiem problemami innego człowieka, pewnym rodzajem bliskości. To uczucie niezwykle ważne. Dodaje uroku, a także pewności siebie i urozmaica czas.
Wspaniała przyjaźń łączy bohaterów książki "Kamienie na szaniec" - Alka, Zośkę i Rudego. Jednoczą ich wspólne akcje ,działalność w ruchu oporu, walka z okupantem. Nawet jeśli nie zgadzają się we wszystkich sprawach, mają różne poglądy, gotowi są oddać życie jeden za drugiego.
Przyjaciółkami były również Ania z zielonego wzgórza i dziewczynka z sąsiedztwa - Diana. Spędzały one ze sobą mnóstwo czasu. Wspólnie się uczą i bawią: chodzą razem do szkoły, po lekcjach piszą opowiadania, odwiedzają się, zwierzają ze swoich marzeń. W ich przyjaźni Ania doszukuje się ciągle czegoś romantycznego, stąd przysięgi w ogrodzie, wzruszenia, zwierzenia... Jednak ich przyjaźń nie przetrwała próby czasu. Łączyła je przez lata szkolne, ale nie weszły z nią w dorosłość.
Inny rodzaj przyjaźni nawiązuje się między Anią a Gilbertem. Na początku Gilbert jest rywalem Ani, złośliwym chłopakiem wiecznie dokuczającym rudowłosej Ani. Z czasem stają się przyjaciółmi, a w końcu zdają sobie sprawę, że ich przyjaźń niespodziewanie przekształciła się w miłość.
Przyjaźń Stasia i Nel z powieści "W pustyni i w puszczy" narodziła się w wyniku znajomości ich rodziców. Ojcowie dzieci razem pracują, więc Staś i Nel spędzają ze sobą mnóstwo czasu. Porwani przez Beduinów znajdują się w wielu niebezpiecznych sytuacjach. Starszy i odpowiedzialny Staś niejednokrotnie wykazał się odwagą i troską o swą małą przyjaciółkę, czym pozyskał jej pełne zaufanie.
A czy teraz w dobie telewizji i Internetu, istnieje jeszcze przyjaźń??
Nawet dziś człowiek potrzebuje wsparcia, rady i bliskości przyjaciół. Oczywiście przyjaźń nie spada z nieba, trzeba o nią zabiegać i pielęgnować ją. We współczesnych czasach odległość już nie uniemożliwia nam kontaktów. Krócej do siebie podróżujemy, możemy do siebie dzwonić, porozumiewać się za pomocą poczty elektronicznej. Mamy więc szanse ocalić nasze przyjaźnie. Byle tylko nie ograniczać jej do kontaktów przez Internet.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Znaczenie braterstwa i przyjaźni w życiu codziennym i w sytuacjach wyjątkowych - rozprawka

Człowiek, z czego zapewne wszyscy zdajemy sobie sprawę (chociaż niektórzy bardzo niechętnie to przyznają), jest z natury stworzeniem stadnym. Na przestrzeni wieków wykształciliśmy dwie specyficzne formy, które umożliwiają bliższe porozu...

Język polski

Znaczenie braterstwa i przyjaźni w życiu codziennym i w sytuacjach wyjątkowych - rozprawka

Nie mam wątpliwości co do tego, że przyjaźń w życiu człowieka jest bardzo ważna. Na przyjacielu można zawsze polegać i zwierzyć mu się z najskrytszych tajemnic. Przyjaźń jest wzajemnym zaufaniem, radością przebywania z drugą osobą,...