Jakie zadania młodemu pokoleniu stawia Adam Mickiewicz w "Odzie do młodości".

"Oda do mlodosci" jest jednym z najslynniejszych utworow Adama Miciewicza. Powstala ona w 1820 roku. Zostala napisana do filomatów i stala sie utworem bardzo popularnym.

W utworze tym przeciwstawione sa sobie dwa scierajace sie ze soba i walczace o dominacje swiaty. Pierwszy to swiat stary, stworzony przez ludzi oswiecenia, natomiast drugi, nowy, to ekspansywny swiat mlodosci. Mickiewicz zdecydowanie odcina sie od swiata starego, jest mu nieprzychylny, wrecz wrogi. Dla podmiotu lirycznego mlodosc bedzie sprawa najwazniejsza, bedzie sila sprawcza wielkiej przemiany dziejowej, mozliwej dzieki pokonaniu tego, co stare i martwe.

Mickiewicz zarzuca staremu swiatu wewnetrzna pustke, wypalenie, zdominowanie przez ciemnote, zacofanie, egoizm. Jest to swiat ludzi przezytych, bez perspektyw. To rzeczywistosc, w której zamroczeni wiekiem starcy nie dostrzegaja wokól siebie zadnych wartosci. Kazdy z nich jest zajetym wlasnymi, przyziemnymi i blahymi sprawami egoistą. . Ludzie widza tylko to co da sie wytlumaczyc, sa bez serca. Swiat jest gnusny, krepujacy. Starzy nie pasuja juz do zmieniajacego sie swiata, wegetuja tylko na ziemi jak zaskorupiale, osamotnione, plazy. Same sobie "sterem, zeglarzem i okretem".

Mickiewicz wyraznie opowiada sie za drugim z przedstawionych w "Odzie..." swiatów, za swiatem mlodym, przedstawiajac go jako zapowiedz nadchodzacego romantyzmu.Swiat ten bedzie o wiele lepszy, bedzie sie charakteryzowal swoboda i wolnoscia oraz nieograniczonymi mozliwosciami dla mlodziezy.

Swiat ludzi mlodych jest pelen marzen, planów na przyszlosc ,zapalu, nadziei,jest szczesliwy, kolorowy, zywy, pelen zainteresowan, czuly i w przeciwienstwie do starych, przyszlosc dla mlodych ludzi jest otwarta. Mlodosc jest potega, która moze czynic cuda, przenosic góry, tworzyc "rajska dziedzine uludy", ruszyc ziemska bryle "z posad swiata".
W "Odzie do mlodosci" Adam Mickiewicz stawia wiele zadan mlodemu pokoleniu miedzy innymi rzuca wiele hasel takich jak:jednosc w walce,we wspolnym dzialaniu,pracy nad ksztaltowaniem charakteru,dazenia do postepu,podporzadkowania celow osobistych.dobru ogolnemu,dazenia do zdobycia wolnosci i jej utrzymania.Wzywa rowniez do walki z wlasna slaboscia,do aktywnosci wiekszej niz to realnie mozliwe.

Widzi w mlodosci i braterskim powiazaniu serc ludzkich gwarancje powodzenia wysilku przebudowy swiata. „Oda...” pali sie plomieniem mlodzienczego entuzjazmu,optymizmu, bije w niej zapal mlodosci, wyzwala energie czynu i wole dzialania oraz jest pelna wiary w sile mlodosci.

Mickiewicz twierdzil, ze zamierzony cel mozna osiagnac wspólna praca, „ramie do ramienia". Obecnie mlodziez, która ma szczytne cele skupia sie w wielu organizacjach i choc indywidualizm zdominowal znaczna czesc mlodego pokolenia, nie zagraza on jednosci mlodych i ich wspólnej pracy nad nowatorska koncepcja swiata, gdyz wszyscy w mniejszym lub wiekszym stopniu buntuja sie przeciw rzeczywistosci.

Kolejnym idealem mlodego poety jest zapal i szal dzialania. Dzisiejsza mlodziez z zapalem zdobywa wiedze i poszukuje alternatywnych rozwiazan na przyszlosc bez ogladania sie na trudnosci i niebezpieczenstwa. Mimo ze wielu nie do konca zdaje sobie sprawe ze swoich mozliwosci i nie siega „tam, gdzie wzrok nie siega”, gina oni wsród tlumów tych, którzy „wylatuja nad poziomy” i „lamia czego wzrok nie zlamie”.
Oda...” - dzieki zawartym w niej pogladom - stala sie wierszem programowym i manifestem mlodych romantyków tamtych czasów, a dzis jest idealnym odzwierciedleniem uczuc mlodego czlowieka. Cala oda jest apostrofa do mlodosci, której przypisuje poeta wielka sile. Mlodosc jest prawdziwa wartoscia, sila uczuc, jako bogini zdolna do dokonania przemiany globu, do lotu wzwyz ponad ziemie..

Mysle, ze jezeli przyjmiemy wlasciwe wartosci takie jak milosc, przyjazn czy rodzina to nasze zycie bedzie latwiejsze. Jezeli przyjmiemy „bunt Mickiewicza” przeciwko zacofaniu, klamstwie i glupocie to na nasze przyszle lata zycia bedziemy spogladac ze spokojem. Jezeli zas nadal zyc bedziemy w obludzie i nie bedziemy sie rozwijac to nasze przyszle losy beda niepewne i pelne leku.

Wedlug mnie „Oda do mlodosci” moze byc równiez manifestem wspólczesnej mlodziezy. Mam tu na mysli siebie i ludzi, którym ufam, ludzi, którzy reprezentuja podobne poglady na otaczajacy nas swiat.Mlodosc jest takim okresem w zyciu, kiedy chcemy wszystkiego spróbowac, ale tez takim, w którym podejmujemy najwazniejsze decyzje, które maja wplyw na nasze dorosle zycie.

Moze Mickiewicz nie mówi o tym, wprost, ale mozemy sie domyslac, ze prawda, dobro czlowieka, uczucia, czyli milosc byly dla Niego najwazniejsze. Pragnal to przekazac swoim przyjaciolom z towarzystwa i zrobil to w tak doskonaly sposób, ze mlodziez dzisiejszych czasow moze czuc sie adresatem. Mysle, ze ten utwór mozna zaliczyc do ponadczasowych, hasla w nim zawarte sa uniwersalne, za dziesiec czy piecdziesiat lat beda podpora mlodziezy.

Dodaj swoją odpowiedź