Technika wibracji w masażu klasycznym
To technika wykonywana w masażu klasycznym tylko na specjalne zlecienie. Wibracja ręczna jest zabiegiem trudnym i męczącym dla masażysty, dlatego czasami stosuje się tzw. wibrację pośrednią z aparatami i ręką masażysty. Wibrację ręczną można za to wykonać z większym wyczuciem. Wibrację najczęściej stosuje się na okolicę kręgosłupa oraz wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych i naczyń krwionośnych, ale także w masażu mm i stawów.
CEL ZABIEGU:
-Wibrację wykonujemy wzdłuż przebiegu nerwów lub w miejscu położenia splotów nerwowych w celu obniżania pobudliwości.
-Powoduje obniżenie patologicznej bądź nadmiernej po dużym wysiłku fizycznym pobudliwości OUN i nerwów obwodowych (także efekt przeciwbólowy)
-Miejscowe zmniejszenie napięcia włokien mięśniowych (słaba wibracja), zmniejszenie napięcia ścian naczyń krwionośnych (słaba wibracja)
-Bezpośrednie działanie wibracji polega także na wywołaniu odczynów pośrednich takich jak: zwiększenie napięcia naczyń krwionośnych, zwolnienie tętne, podniesienie się ciśnienia krwi.
-Wprawiając w ruch drgający tkanki powierzchniowe doprowadzamy do drżenia tkanek pod nimi leżący, przyśpieszając znacznie przemianę materii. Tak, więc wibracja jest bardzo skuteczną techniką w leczeniu otyłości.
-Ułatwia również wchłanianie wszelkich substancji z tkanek do krwi, bowiem drgania wywołane wibracją przesuwają płyny ustrojowe.
-Działa pobudzająco na czynność wydzielniczą gruczołów
-Powoduje przyrost tkanki mięśniowej, jej elastyczność i siłę
-Silna wibracja działa hamująco na układ nerwowy
-Wibracja punktowa obniża pobudliwość nerwową, działa przeciwbólowo, przyspiesza tworzenie kostniny, zmniejsza obrzęki.
TECHNIKA ZABIEGU WIBRACJI:
-Polega na wykonaniu bardzo szybkich ruchów o dużej częstotliwości, ale stosunkowo małej amplitudzie ręką wraz z przedramieniem przy usztywnionym stawie nadgarstkowym i łokciowym
-Ruch wykonuje się w płaszczyźnie "góra-dół", czyli z uciskiem na masowaną powierzchnię z jednoczesnym przesuwaniem ręki wzdłuż nerwu, mięśnia czy naczynia
-Czasami wibrację wykonuje się punktowo tylko w jednym miejscu
-Masująca ręka ustawiona jest zawsze w kierunku ruchu
-Błędem jest wykonanie wibracji poprzez ruchy ręki na boki
Ruchy wykonuje się naprzemiennie raz jedną reką raz drugą (z obciążeniem)
-Wibrację wykonujemy tylko przez kilkanaście sekund (5-15)przedzielając pięciosekundową przerwą, w czasie, której wykonuje się głaskanie.
Rodzaje zabiegu:
1. WIBRACJA OPUSZKAMI PALCÓW II-V - palce powinny być wyprostowane i usztywnione(obciążenie na grzbietowej powierzchni paliczków dalszych ręki)
2. WIBRACJA NASADA DŁONI - wykonuje się na największych obszarach (obciążenie na okolicę nadgarstka)
3. WIBRACJA MIEJSCOWA POŚREDNIA - wykonuje się najczęściej w okolicach stawów w celu rozluźnienia torebki stawowej lub wiązadeł przed ćwiczeniami biernymi i usprawnieniem manualnym stawów obwodowych. Polega na tym, że paliczkami dalszymi (bądź samymi opuszkami) wszystkich palców jednej ręki chwytamy za staw, natomiast przyśrodkową krawędzią drugiej ręki uderzamy z dużą częstotliwością w rękę pierwszą.
4. WIBRACJA PIONOWA - ruch wykonywany jest w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni ciała.
Tutaj:
a) wibracja bezpośrednia - wykonuje się wibratorem mechanicznym lub ręką masażysty przyłożoną bezpośrednio do pacjenta. Działa pobudzająco na układ mmi nerwowy.
b) wibracja pośrednia - działa uspokajająco, o wiele łagodniej, gdyż drgania aparatu lub ręki masażysty są przenoszone przez np. ręcznik bądź drugą rękę masażysty
5. WIBRACJA PODŁUŻNA - drgania wykonuje się w płaszczyźnie równoległej do ciała pacjenta. Wykonuje się ją wzdłuż przebiegu włókien mm. Działa pobudzająco na układ nerwowy i mm.
6. WIBRACJA POPRZECZNA - wykonuje się ją w płaszczyźnie równoległej do powierzchni ciała pacjenta, jednak w poprzek włókien mm. Działa uspokajająco na układ nerwowy i mm.
7. WIBRACJA STABILNA - na masowany odcinek ciała, tu drgania rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Przykładamy mechanicznie rękę bądź opuszki palców centralnie do masowanej części ciała(np. w miejsu wyjścia nerwów obwodowych i na miejscu złamania)
8. WIBRACJA LABILNA - wykonuje sie ją przesuwając dłoń bądź opuszki palców po masowanej części ciała dosuwowo wzdłuż przebiegu nerwów, mm i naczyń obwodowych. Wykonanie wibracji wymaga zmiennego ucisku na tkanki. Na początku wykonuje się ucisk powierzchowny, następnie staje się on silniejszy, a potem znów słabnie.
PRZECIWWSKAZANIA:
-porażenia spastyczne
-choroba Buergera
-choroba Raynauda
-przeciwwskazania do stosowania masażu