Używki
Drodzy Słuchacze!
Chciałabym poruszyć sprawę używek?
Używki to produkty spożywcze nie mające właściwości odżywczych, zawierające substancje, które działają pobudzająco na układ nerwowy. Najczęściej stosowane to: napoje alkoholowe, tytoń, narkotyki, a nawet kawa i herbata.
W kwietniu i maju 2006 roku przeprowadzono ankietę na temat używek o nazwie ?Używki kradną wolność? w jednym z Warszawskich gimnazjów. Wynikło z nich, że młodzież najczęściej sięga po alkohol, później tytoń, a na samym końcu po narkotyki.
Jakie są powody sięgania po używki? Ogólnie najczęstszym powodem jest ciekawość, poszukiwanie przyjemności, przejaw buntu czy dodawanie sobie odwagi.
Zwykle odurzają się na dyskotekach i u kolegi/ koleżanki.
A teraz czym są i jak działają używki?
Papierosy- to wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Brytyjscy uczeni doszli do wniosku, iż mężczyzna palący żyje o 6,5 roku krócej od niepalącego. Czyli jeden papieros kosztuje nas średnio 11 minut życia.
Alkohol- powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, nie wyłączając tych, które znajdują się w skórze. Wynikiem tego jest utrata ciepła przez skórę, a więc wychłodzenie organizmu, mimo że osoba spożywająca alkohol odczuwa ciepło. Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować uzależnienie fizyczne oraz psychiczne i prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i odżywiania. Bezpośrednim skutkiem jest marskość wątroby, uszkodzenie nerwów, choroby serca, alkohol wpływa także na predyspozycje genetyczne.
Narkotyki- są to środki odurzające pochodzenia roślinnego, powodujące w zależności od dawki uspokojenie, zniesienie bólu, odurzenie, euforię lub sen. Wielokrotne stosowanie prowadzi do przyzwyczajenia i tzw. głodu narkotycznego, a w konsekwencji do narkomanii czyli całkowitej zależności od nich.
Krótko mówiąc używki to po pewnym czasie uzależnienie. Walka z nim zależy od woli osoby uzależnionej. Jako, że wola jego jest naruszona, osłabiona pojawia się problem ?błędnego koła?.
Więc za nim sięgniecie po używkę pomyślcie o swojej przyszłości?