Dokonaj charakterystyki poszczególnych zjaw z utworu "Dziady", podaj przyczynę ich wywołania oraz zacytuj naukę moralną, jaką przekazuje uczestnikom.

ANIOŁKI
W utworze wystepuja dwa Aniołki - Józio i Rózia. Są to dzieci, które zleciały z nieba. Przy plecach oboje mają skrzydełka. Dzieci maja wszystkiego dostatek, lecz dręczy ich tęsknota, ponieważ mają zamknietą drogę do nieba. Aniołki przybywają na ziemię po 2 ziarnka goryczy. Nauka moralna:
"Kto nie doznał goryczy ni razu,
Ten nie dozna słodyczy w niebie"

WIDMO
jest nim zmarły człowiek, który rządził niegdyś wioską gdzie mieszka guślarz. Zmarł on 3 lata temu. Widmo było w przeszłości bardzo okrutne. Krukowi nie pozwolił zjeść jabłka z ogrodu, sowę wyrzucił wraz z dzieckiem na ziąb i mróz. Nie miał on litości dla nikogo. Widmo przybyło na ziemię z powody głodu i pragnienia, lecz ptaki za karę nie pozwoliły mu spełnić swoich potrzeb. Nauka moralna:
"Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
Temu człowiek nic nie pomoże"

DZIEWCZYNA
Objawia sie jako piękna postać. Ma białą szatę, uśmiech na twarzy, a w oczach łzy. Na głowie kolorowy wianek. W przeszłości była pewną Zosią, która pasła baranki i bawiła się z motylkiem. Była ona bardzo okrutną osobą - tj. bez serca. Wielu chłopców zalecało się do niej, lecz ona wszystkich wyśmiała. W wieku 19 lat, nie zaznając nigdy prawdziwego szczęścia - zmarła. Przybywa na Dziady, ponieważ jest jej smutno i czuje sie samotnie, z tego powodu, że wiatr nosi ją gdzie chce. Nie może dotknąć ziemii, ani dotknąć nieba. Pragnie, aby mężczyźni ściągnęli ją na ziemie, lecz daremnie. Nauka moralna:
"Kto nie dotknął ziemii ni razu,
Ten nigdy nie może być w niebie".

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dokonaj charakterystyki poszczególnych zjaw z utworu "Dziady", podaj przyczynę ich wywołania oraz zacytuj naukę moralną, jaką przekazuje uczestnikom.

ANIOŁKI
W utworze wystepuja dwa Aniołki - Józio i Rózia. Są to dzieci, które zleciały z nieba. Przy plecach oboje mają skrzydełka. Dzieci maja wszystkiego dostatek, lecz dręczy ich tęsknota, ponieważ mają zamknietą drogę do nieba....