Opis obrazu "Miłosierny Samarytanin"

Opisuje obraz Jacopo Bassano pt. "Miłosierny Samarytanin", wykonany w XVI wieku.
Dzieło przedstawia scenę z przypowieści biblijnej o miłosiernym Samarytaninie, w której pomaga on pobitemu człowiekowi.
Na pierwszym planie obrazu widnieje postać rannego człowiek, który leży na kamieniu i opiera się o Samarytanina. Ma on już opatrzone rany, lecz spod bandaży wciąż cieknie krew. Nagie i wychudzone ciało przepasane chustą na biodrach, pokryte jest wieloma sińcami. Pomagający mu Samarytanin ubrany jest w ciemnoniebieskie spodnie oraz czerwona tunikę. Ma on bose stopy. Z zawieszonej w pasie sakwy, widać wystający mały mieczyk. Koło niego stoi glinowe naczynie, prawdopodobnie znajduje się w nim wino lub oliwa, którymi obmywał rany pobitego mężczyzny. W prawym dolnym rogu malarz ukazał dwa psy. Symbolizują one wierność, ochronę, przyjaźń, czułość.Wyżej namalowany jest brązowy osioł, który prawie całkowicie zlewa się ze ścianą powstałą z kamieni.
Na drugim planie widać drogę, która prowadzi do miasta Jerycha. Wędruje po niej dwóch mężczyzn, ubrani oni są na szaro. Myślę,że są to kapłan i lewita, którzy przeszli obojętnie obok rannego, nie udzielając mu żadnej pomocy. W oddali widnieją góry, a nad nimi ciemne, burzliwe niebo. Obraz podzielony jest na dwie części. Lewą i prawą. Lewa jest jasna i kolorowa, a prawa ciemna i smutna.
Obraz podoba mi się, ponieważ ukazuje różne postępowania ludzi napotykający osoby potrzebujące.

Dodaj swoją odpowiedź