Czy Średniowiecze było epoką bliską, ciekawą, inspirującą czy nudną, niepotrzebną i niezrozumiałą?

Czy Średniowiecze było epoka bliską, ciekawą, inspirującą czy nudną, nie potrzebną, niezrozumiałą?
Przez wielu ludzi była uważana za okres ciemnoty i zacofania. Jednak moim zdaniem w tym czasie wydarzyło się i powstało bardzo wiele ciekawych rzeczy.

Po pierwsze. Największym zjawiskiem, które do dziś mnie zachwyca i inspiruje to postać rycerza.
W Średniowieczu był on jednym z czterech wzorców osobowości. Któżby nie chciał wcielić się w postać Sir Lancelota czy Tristiana, albo uczestniczyć w turniejach rycerskich. Wielu współczesnych ludzi marzy o tym, aby choć na chwilę być bohaterem. Dla sławnych rycerzy najważniejszy był etos rycerski czyli zbiór zasad i obowiązków jakich miał przestrzegać prawdziwy rycerz. Jednym z nich była konieczność kochania, posiadania damy swojego serca. To dla niej rycerz był gotów nawet zginąć. Przytoczę tu przykład Tristiana i Izoldy, którzy nawet po śmierci byli ze sobą połączeni za pomocą cudownych głogów które wyrastały z ich grobów i splatały się w jedność.

Po drugie. Bóg. Dla ludzi w wiekach średnich to on był najważniejszy. Nie liczyły się majątek czy przyjemności. Ujawniło się pojęcie świętego, ascety. Po rycerzu jedna z najważniejszych postaci Średniowiecznych. Wraz ze świętym pojawiły się cuda. Przykładem świętego był Aleksy. Wyrzekł się wszelkich wygód, luksusów i bogactw. Złożył śluby czystości i całkowicie oddał sie Bogu. Nawet własnym ciałem pogardzał. Jednak był on typem świętego, który calkowicie wyizolował się od świata, ludzi i po części realizmu. Nie pomagał ludziom, ani sobie. Bogu ofiarował jedynie swoje cierpienie i umartwienia. Po swojej chwalebnej śmierci działy sie niezwykle fascynujące cuda jak bicie dzwonów w całym Rzymie. Dla zwykłego człowieka były znakiem, że Bóg naprawdę istnieje. Napawały nadzieją i po częsci życiem.

Po trzecie. Uniwersalizm epoki. Podstawowym językiem była łacina, to w niej powstawały utwory literackie. Świat był prawie pod każdym względem jednolity. Podobne ustroje polityczne państw, nawet w malarstwie najpopularniejszą tematyką był Sąd Ostateczny. Wybitni malarze jak Dante ALigheri czy Giotto di Bondone, to oni uwiecznili ważne wydarzenia na obrazach "Kazanie św. Franciszka ptakom". W śreniowieczu obowiązywała anonimowość. Artyści nie chcieli sławy, choć zdarzały sie wyjątki.

Również Polska ma swój wkład w kształtowanie kultury śriedniowiecza. Słynna " Bogurodzica", którą żołnierze śpiewali idąc na bój. Budowano wiele znakomitych budowli, kościołów w arcypięknych stylach: gotyckim i romańskim. przykładem może być gotycki Kościół Mariacki w Krakowie, który do dziś zachwyca architektów i ludzi fascynujących sie średniowieczem.

Dla wielu ludzi XXI wieku epoka rycerzy była inspiracją.
Dużo poetów, pisarzy w swoich dziełach nawiązywało do średniowiecza. Ludzie przebierają sie za rycerzy i odzwierciedlają różne bitwy jak choćby bitwa pod Grunwaldem.

Sumując. Po mimo opinii pisarzy i poetów podtrzymuje zdanie na temat, iż epoka średniowiecza była czasem świetnośći kultury, literatury, architektury i malarstwa. Dobrze się stało, że do dziś przetrwały takie budowle jak Katedra Notterdame w Paryżu. Budowle i arcydzieła średniowiecza są w XXI wieku ozdobą i wizytówką miast świata. Dzięki nim ludzie mogą choć na chwilę wrócić do epoki miecza i krzyża.

Dodaj swoją odpowiedź