Charakterystyka Antenora z "Odprawy posłów greckich".

Antenor to bohater tragedii J.Kochanowskiego, pt."Odprawa posłów greckich". Jest przyjacielem księcia Troi-Aleksandra i właściwie jako jedyna postać nie wykazuje się egoizmem.

Antenor to niewątpliwie patriota, który oddaje się sprawom państwa i obywateli. Nie zaślepiają go słowa Priama, nie przekonują próby przekupstwa Parysa. Dla niego najważniejsze jest dobro Troi. Tylko on odważył się przyznać, że Aleksander postępuje egoistycznie i lekkomyślnie. Antenor jest sprawiedliwy, poważny i rozsądny, nie rzuca słów na wiatr, nie mają dla niego znaczenia uczuciowe powiązania, ale właśnie sprawiedliwość i rozsądek, które przedstawia ponad wszystko. Nigdy nie zdobyłby się na nieuczciwość, za żadne pieniądze i nagrody. Prawda jest dla niego wartością absolutną, wie, że gdy nie odeślą Heleny, wybuchnie wojna i nie ukrywa tego. Nie mydli oczu, nie ucieka od odpowiedzialności jak Parys, ale stara się wymyślić sposób na wroga, radzi Priamowi, co robić w takiej sytuacji, nie owijając w bawełnę.Tylko on tak naprawdę kieruje się dobrem państwa, a nie swoim. Niestety, choć jego argumenty są trafne i rzeczowe, nie przemawiają, ani do cynicznego Aleksandra, ani do niezdecydowanego Priama, ani do żądnych zemsty członków rady królewskiej. Nie czyni urazy do dawnych szkód greków, wręcz przeciwnie, jest gotowy do wybaczenia, dla niego ważne jest tu i teraz i to, co się stanie, jeśli rada nie zastanowi się nad skutkami swojej decyzji.

Moim zdaniem Antenor to bardzo pozytywna postać. Przedstawia postawy człowieka, który jest prawdziwym patriotą. Dziś mało jest takich ludzi, którzy bez względu na wszystko, nie boją się wygłaszać swojego zdania, aby pomóc ojczyźnie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Antenora i Aleksandra z "Odprawy posłów greckich".

Antenor i Aleksander są jednymi z głównych bohaterów utworu Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich". Oboje są świetnym przykładem kontrastu dwóch postaci o zupełnie innych poglądach i charakterach. Monologi Antenora stano...