Recenzja i strzeszczenie Wojny Trojańskiej

Recenzja Wojny Trojańskiej

Przeczytałem książkę pod tytułem ,,Wojna Trojańska? Jana Parandowskiego.
W Sparcie żył król Menelaos, który miał piękną żonę o imieniu Helena. Pewnego razu przybył do niego syn króla Troi, Parys. Gdy Menelaos wyjechał, Parys porwał Helenę i bogactwa z domu Menelaosa. Z tego powodu Menelaos postanowił rozpętać wojnę z Troją. Menelaos miał za sojuszników całą Grecję. Zebrali wielką ilość ludzi. Dowódcą armii był brat Menelaosa- Agamemnon. Przed wyjazdem otrzymali znak w postaci węża, oznaczający że będą wliczyli pod Troją 10 lat. Kidy dopłynęli do Troi wysłali poselstwo w nadziei, że tak da się rozwiązać problem. Troja jednak się nie zgodziła i wolała wojnę. Wojsko rozbiło obozy pod Troją, która była na wzniesieniu. Grekom dobrze żyło się w obozach, które przypominały chaty. W 10 roku wojny napadli na Trojańskie miasto Chryze i porwali z niego Chyryzejdę. Chyryzes wybrał się do Greków, ale oni nie oddali mu córki, którą dostał Agamemnon. Chyryzes poprosił Apollona, żeby zabił Greków i tak się stało. Achilles kazał zebrać się wojsku i uwolnić Chyryzejdę. W zamian Agamemnon chciał niewolnicy Achillesa Bryzejdy. Achilles powiedział, że ją odda ale już nie będzie walczyć. Achilles oddał Bryzejdę. Gdy Achilles nie walczył wojsko straciło zapał do walki. Agamemnon obmyślił plan, aby ludzie nabrali zapału do walki. Wojska Greckie ruszyły pod Troję. Zpotkali się tam po raz pierwszy Menelaos i Perys i pomyśleli, aby spór rozwiązać pojedynkiem. Afrodyta uratowała Parysa od śmierci, a łucznik Pandaros trafił Menelaosa w bok. Menelaosa odniesiono do obozu, a Agamemnon rozpoczął bitwę. Trojanie byli już bliscy klęski i szukali Hektora, który dodawał im odwagi i zapału do walki. Hektor był w mieście i szedł do domu, ale tam nie było jego żony, bo była pod Skajską Bramą. Żona bała się, aby nie zginął podczas walki. Hektor wyszedł za bramy, gdzie powitało go wojsko. Wyszedł na przód wojsk i zawołał kto z Greckich rycerzy chce z nim walczyć. Zgłosiło się 9- Agamemnon, Diomedes, obaj Ajosowie, Odyseusz. Potem wszyscy odeszli do swoich siedzib. Następnego dnia bitwa zaczęła się od nowa. Nad wojskami zebrały się chmury i Grecy zinterpretowali to jako gniew bogów. W nocy Trojanie pilnowali obozu Greków, aby ci się z niego nie wymknęli i zepchnęli ich łodzie na morze, żeby nie uciekli. Rankiem król powiedział, że trzeba wracać, jednak Diomedest zparzeczył. Nestor powiedział, że to przez to, iż Agamemnon obraził Achillesa. Agamemnon postanowił, że naprawi błąd i obdaruje Achillesa darami, w tym odda mu Bryzejdę i da mu swą córkę za żonę, oraz w posagu część królestwa. Posłali poselstwo do Achillesa z tą wiadomością. Jednak Achilles powiedział, że Agamemnon go zhańbił i nie będzie walczył. Z nadejściem dnia wydawało się, że to już koniec dla Greków. Wojsko Trojańskie wkroczyło do obozu Greków. Bohaterowie byli ranni. Bogowie przyszli Grekom na pomoc. Ajas zwalił z nóg Hektora i wojsko zaczęło się cofać. Szybko obudził się Dzeus, który na to nie pozwolił, aby bogowie pomagali Grekom i dał siły Hektorowi. Szedł kolejny atak Trojan. Spychali Greków w stronę morza. Jedynie Achilles siedział spokojny na swym okręcie. Poatroklos w zbroi Achillesa wyruszył do walki. Trojanie pomylili go z Achillesem i zaczęli uciekać. Potem jednak go poznali. Dojechał na rydwanie pod Troję i zobaczył jak Hektor przed nim ucieka. Niestety zabił go ktoś z Troi i potem dobił Hektor. Syn Nestora powiedział o tym Achillesowi. Achilles rwał się do wali, ale nie miał zbroi. Syn Nestora kazał wykuć zbroję Hefajstosowi. W nocy otrzymał zbroję, więc zwołał ludzi do walki. Achilles pogodził się z Agamemnonem, a ten go przeprosił. Achilles stanął na czele wojska. Achilles zabijał Trojan jak maszyna. Achilles dotarł pod bramy Troi. Hektor stał pod bramą. Obiegli 3 razy miasto, aż Hektor zginął. Achilles przywiązał jego ciało do wozu i ciągnął je po ziemi do obozu.
Rano urządzono pogrzeb Patroklosowi. Stos z Patroklosem płonął do rana. Urządzono igrzyska olimpijskie. Ciało Hektora leżało cały czas przy namiocie Achillesa. Priam ojciec Hektora chciał go pochować i wybrał się po ciało syna do obozu Greków. Jeden z żołnierzy Achillesa pokazał mu drogę do swego księstwa. Był to jednak bóg Hermes, którego posłał Dzeus. Ojciec Hektora dotarł do Achillesa i ofiarował mu okup za ciało syna. Achilles pozwolił mu wziąć Hektora. Zaprosił go również na posiłek i przenocował go. W nocy odjechał niepostrzeżenie. Achilles dał słowo Priamowi, że będzie rozejm przez 12 dni między Grecją a Troją. Niedługo potem Achilles zginął od strzały Parysa. Troje zdobyto pod koniec 10 roku wojny. Zginął ojciec Hektora i cały lud królewski, syn Hektora, a jego żona poszła do niewoli. Menelaos odnalazł skarby i Helenę i wrócił do domu. Miasto spalono.
Książka podobała mi się. Jest w niej wiele akcji, nieoczekiwanych zwrotów akcji np. Zabicie Protoklosa. Większość rzeczy jest opisana dość szczegółowo, jednak niektóre wątki zostały niedopowiedziane. W niektórych fragmentach są niejasności i trzeba drugi raz czytać dany fragment książki. Występują tam bogowie Greccy i postacie znane z mitologi.
Mogę polecić tą książkę osobą lubiącym książki z dużą ilością akcji i lubiącym mitologie. ,, Wojna Trojańska ' podobała mi się, jednak niektóre fragmenty mnie zawiodły. Być może wrócę do niej jeszcze raz, by więcej zrozumieć.
By kuhar : ?

Dodaj swoją odpowiedź