Polichlorek winylu i jego pochodne.
Polichlorek winylu poza poliolefinami, należy pod względem ilości produkcji i zastosowania do najważniejszych tworzyw na świecie; jego obecne zużycie wynosi ok. 24 mln t/r.
Pomimo prowadzonej w ostatnim okresie kontrowersyjnej i emocjonalnej dyskusji, dotyczącej ewentualnej toksyczności samego PVC oraz wyrobów otrzymywanych na jego podstawie, tworzywo to wykazuje nadal wzrastający trend wzrostu, aczkolwiek w porównaniu z innymi polimerami, w nieco mniejszym stopniu, ok. 1,5 %; dynamika tego wzrostu wiąże się z bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi ( w szczególności w sektorze budownictwa) wyrobów z PVC - U ( twardego, nie zmiękczonego) oraz stosunkowo korzystną ceną.
Innowacją w skali krajowej jest suspensyjny polichlorek winylu (PVC - S), otrzymywany w Zakładach Azotowych ,,Włocławek’’ S.A. pod handlową nazwą Polanwil S, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi, w tym szczególnie minimalną zawartością wolnego chlorku winylu; wynosi ona poniżej 5 ppm, a w przypadku specjalnych wyrobów z PVS - S stosowanych np. w medycynie nie przekracza 1 ppm.
Nowym, specjalnym typem jest mikrosuspensyjny PVC - S o średnicy ziarna poniżej 10 m (przeznaczony do wyrobu past), podczas gdy konwencjonalny PVC - S ma rozkład wielkości ziarna w zakresie 0,06 - 0,25 mm; mikrosuspensyjny PVC - S ( o średnicy ziarna poniżej 0,06 mm) jest stosowany np. do produkcji separatorów akumulatorowych (metodą proszków spiekanych) oraz do wyrobów powlekanych.
Ostatnio na skalę techniczną jest wytwarzany kopolimer chlorku winylu z akrylonitrylem; służy on do produkcji włókien o nazwie handlowej Dynel oraz do otrzymywania powłok antykorozyjnych.
Do wytwarzania powłok i farb stosuje się wiele kopolimerów chlorku winylu z różnymi monomerami, jak np. eterem izobutylowinylowym, maleinianem dietylu, akrylanem metylu i akrylanem butylu; znane są także liczne terpolimery chlorku winylu stosowane jako powłoki, klej, składniki farb emulsyjnych itp.
Kopolimery z dużą przewagą chlorku winylidenu ( najczęściej 78 - 85% merów i odpowiednio 15 - 22% merów chlorku winylu) są tworzywem częściowo krystalicznym, o dużej wytrzymałości, niepalnym, dającym się dość dobrze przetwarzać metodą wytłaczania na folie, rury, pręty i płyty. Metodą wtryskiwania można z niego uzyskiwać różne części maszyn, urządzeń i zbiorników odpornych na oleje i smary, części aparatury itp.
Ostatnio duże znaczenie techniczne zyskują wielowarstwowe rury z PVC, które mają wewnętrzną warstwę ze spienionego polichlorku winylu, bądź z recyklatu PVC; rury ze spienioną warstwą wewnętrzną są znacznie lżejsze ( w porównaniu do konwencjonalnych - litych rur) i tańsze.
Na rynku ukazały się również płyty wielowarstwowe z PVC, które składają się z wewnętrznej warstwy spienionego PVC, obłożonej zewnętrznie warstwą folii aluminiowej. Ze względu na lekkość i dobre właściwości użytkowe są one stosowane do wytwarzania np. tablic graficznych, ekranów i fasad budynków.
Firma Elf Atochem wprowadziła na rynek nowy rodzaj kompozycji - PVC, który charakteryzuje się bardzo dobrą przezroczystością i podatnością do barwienia; kompozycja ta występuje pod handlową nazwą Nakan 501 LB 235.