"Mit o Prometeuszu' - streszczenie i plan wydarzeń.

Plan wydarzeń:
1. Prometeusz tworzy człowieka
2. Pomoc Prometeusza
3. podstęp Prometeusza i zemsta Dzeusa
4. Męki tytana
5. pomoc Heraklesa

STRESZCZENIE:
Pewnego dnia Prometeusz za pomocą gliny i wody mineralnej stworzył człowieka.
Ponieważ Prometeusz kochał ludzi odważył się ukraść Bogom ogień by lepiej się im żyło. Także uczył osoby ponieważ ludzie byli bezradni, a dlatego że nie umieli nawet zrobić domów to spali i przebywali pod ziemią, w ciemnych, wilgotnych jaskiniach wśród skał i jam.
Prometeusz zabił woła, a kości i tłuszcz zwierzęcia położył na jednej stronie, a na drugiej stronie położył najlepsze mięso które owinął w skórę. Zaproponował Dzeusowi układ, że tę zawartość, którą wybierze odtąd ludzie bedą składać w ofierze bogom. Dzeus zgodził się i wybrał tę zawartość z tłuszczem myśląc że oznacza to, że w środku jest mięso. Lecz, niestety, gdy zobaczył co wybrał, rozgniewał się na Prometeusza i ukarał go za ten niecny podstęp, przykuwając go do skały i nasyłając orła aby codziennie szarpał mu wątrobę która każdej nocy odrastała mu.
Wiatry i burze, morze,ziemia i słońce były świadkami jego męki. tylko litościwy deszcz zwilżał mu spiekłe wargi. Męka Prometeusza miała skończyć się tylko wtedy, gdy ktoś z nieśmiertelnych dobrowolnie zgodził się pójść do Hadesu w zamian za przykutego do skały Tytana.
Pewnego dnia szedł Herakles drogą nadmorską na jedną ze swych licznych wypraw . Nagle usłyszał jęk. Podbiegł i zobaczył postać Prometeusza przypiętego do skały oraz orła wyrywającego mu wnętrzności. Strzelił z łuku do ptaka zabijając go, zaraz po tym uwolnił Prometeusza uderzając maczugą w okowy pętające Tytana .

Myślę że pomogłam :) (Ja przy tym też skorzystałam XD) Mi zajęło DWIE I PÓŁ strony ;]

Dodaj swoją odpowiedź