proszę o KRÓTKIE mity greckie :) NIE STRESZCZENIA !!!

"Mit o Dedalu i Ikarze" Opowiada on o próbie sfinalizowania nierealnych marzeń o lataniu. Niestety bohater ginie, ponieważ jego sztuczne skrzydła topią się w słońcu. Mit ten ocenia zafascynowanie ideami, które nie mają odniesienia do rzeczywistości. Zestawia osoby, które rozsądnie podchodzą do życia i marzycieli. "Mit o Edypie" Główny bohater to syn Lajosa i Jokasty. Przepowiednia głosiła, że zabije on swojego ojca i ożeni się ze swoją matką, dlatego też został on wywieziony w góry, aby tam zjadły go dzikie zwierzęta. Jednak fatum nie można oszukać i w końcu Edyp dopełnił przepowiedni, nie wiedząc, że zabija swego ojca, a potem bierze za żonę matkę. Dowiedziawszy się o tym, załamał się, oślepił i kazał się wyprowadzić z miasta. "Mit o Niobe" Niobe miała czternaścioro dzieci - siedmiu chłopców i siedem dziewcząt. Była z nich bardzo dumna, dlatego uważała, że jej również należy się jakiś hołd, tak jak Leto. Bogini miała dwójkę dzieci i czuła się bardzo znieważona przechwałkami Niobe. Dlatego jej dzieci postanowiły pomścić matkę - strzałami zabiły całe potomstwo Niobe. Kobieta płakała, była zrozpaczona, wyruszyła w rodzinne strony. Tam siedziała i płakała nadal, aż Zeus zamienił ją w skałę, z której lało się źródełko. Niobe płakała cały czas, bo jej żal był ogromny. Postać Niobe przeszła do naszej tradycji jako symbol boleści i smutku rodzicielskiego po śmierci dzieci. "Mit o Prometeuszu" Ten bohater jest jednym z najodważniejszych w całej mitologii. Był on ulubieńcem Ateny. Bardzo też kochał ludzi i chciał im pomagać. Zeus natomiast cały czas zsyłał na ludzi klęski i choroby, który wypadły z puszki Pandory, wysłanniczki Zeusa. Prometeusz wpadł na pomysł, że złoży bogowi ofiarę. Postanowił uciec się do sprytu i ustawił na stole ofiarnym z jednej strony znajdowało się mięso, a z drugiej strony kości obleczone w skórę. Zeus wybrał tę część, w której były kości i bardzo się zezłościł, ponieważ Prometeusz oddał mięso ludziom. Dlatego za karę kazał przykuć zuchwałego Tytana do skał Kaukazu. Tam każdego dnia przylatywał tam orzeł i wyjadał Prometeuszowi wątrobę. Prometeusz stał się symbolem poświęcenia siebie dla dobra jednostki. Ponosi on ofiarę, która przyniosła korzyści dla ludzkości. "Mit o Demeter i Persefonie" Bohaterkami tego mitu są matka i córka - Demeter była boginią życia, urodzajnej ziemi, Persefona to jej córka. Zakochał się w niej Hades, bóg podziemi i uprowadził ją do swego królestwa. Demeter była zrozpaczona i po całym świecie szukała córki, nie dbając o przyrodę. Panował taki nieurodzaj, w rzekach wyschła woda, wszystko zaczęło obumierać. Zmartwiony Zeus nakazał Demeter wrócić na Olimp, ale Demeter była nieprzebłagana. Jej warunkiem było odzyskanie córki. Zeus więc musiał doprowadzić do ugody. Hedes jednak wcześniej dał Persefonie owoc granatu, przez co była ona związana ze światem podziemni. Zgodził się jednak na to, by Persefona opuszczała go na pół roku; wówczas mogła przebywać z matką. Miało to swoją konsekwencję w naturze - gdy Persefona była z matką, Demeter cieszyła się tak, że wszystko było piękne, bujne i zielone, ale gdy córka szła do Hadesu, wszystko zamierało. Mit ten nazywany jest mitem wiecznego powrotu, ponieważ odzwierciedla cykliczność w naturze i następstwo pór roku. "Mit o Heraklesie" Jest to najsłynniejszy bohater Greków; był bardzo silny i odważny, ale też nadpobudliwy i porywczy. Za zabicie pierwszej żony miał wykonać dwanaście ciężkich prac: zabić lwa nemejskiego; zgładzić hydrę lernejską; schwytać łanię kerynejską; upolować dzika erymantejskiego; wytępić ptaki stymfalijskie; oczyścić stajnię Augiasza; ujarzmić byka kreteńskiego; uprowadzić rumaki Diomedesa; zdobyć pas Hipolity; uprowadzić woły Gersona; przynieść jabłka z ogrodu Hesperyd, porwać z Hadesu Cerbera. "Mit o Orfeuszu" Bohater ten był wspaniałym lutnistą, śpiewakiem i poetą. Gdy grał na kitarze i śpiewał całe stworzenie było zasłuchane w jego głos, nawet nieżywe kamienie. Orfeusz miał swą ukochaną żonę, piękną Eurydykę. Niestety zmarła ona w wyniku ukąszenia przez żmiję. Orfeusz był tak zdeterminowany chęcią odzyskania żony, że udał się do Hadesu; tam grał tak żarliwie i wzruszająco, że uległy mu nawet złe Erynie. Pozwolono Orfeuszowi zabrać Eurydykę, ale pod warunkiem, że spojrzy na nią dopiero po wyjściu z podziemi. Orfeusz tuż przed samym wejściem obejrzał się i w tej chwili Eurydyka zniknęła. Orfeusz z rozpaczy nie chciał grać już więcej.

Mit o Midasie - Midas uratował członka orszaku Dionizosa, za co dostał nagrodę. Zażyczył sobie zmieniać dotykiem wszystko w złoto. Tak się stało, jednak z obawy przed śmiercią głodową pragnął cofnąć dar, na co bóg się zgodził.  Tu ci napiszę różne mity, bo skoro nie chcesz streszczenia, to tytuły innych ci podam: "Dedal i Ikar", "Koń Trojański", "Kora i Demeter", "Powstanie świata" (kosmogonia), "Mit o Ptolemeuszu", "Mit o puszce Pandory", "Mit o jabłku niezgody", itp.