alę stanowi rozchodzące się w ośrodku zaburzenie, zmiany jakiejś wielkości (powtarzające się wielokrotnie i cyklicznie zmieniające swoje wychylenie). Fala pojawia się w ośrodkach, których punkty są ze sobą powiązane. To powiązanie punktów ośrodka (lub przestrzeni) może być bardzo różne - za pomocą sił mechanicznych, pól, a także innych parametrów. Dzięki owemu powiązaniu zmiany w jednym miejscu przechodzą (propagują się) na kolejne punkty (czyli najczęściej całe obszary) ośrodka. Fala mechaniczna rozchodząca się na duże odległości nie przesuwa w istotny sposób punktów ośrodka - tym co się przemieszcza w fali jest nie materia, ale energia - różne obszary ośrodka cyklicznie "zamieniają się rolami" - stając się raz podlegającymi większemu zaburzeniu/wychyleniu, raz mniejszemu.
Dowolny punkt ośrodka sprężystego wprawiony w ruch drgający przekazuję energię otaczającym go punktom pobudzając je do drgań. Proces rozchodzenia się drgań nazywamy falą.
1. Zdefiniuj siłę magnetyczną (elektrodynamiczną). Podaj odpowiedni wzór (z opisem) i napisz od jakich czynników zależy wartość siły magnetycznej. 2. Podaj definicję fali mechanicznej. 3. Jakie rodzaje fal mechanicznych wyróżniamy. 4. Wyjaśnij pojęcia:
1. Zdefiniuj siłę magnetyczną (elektrodynamiczną). Podaj odpowiedni wzór (z opisem) i napisz od jakich czynników zależy wartość siły magnetycznej. 2. Podaj definicję fali mechanicznej. 3. Jakie rodzaje fal mechanicznych wyróżniamy. 4...
Podaj Definicję i wzór na natężenie fali . ; )
Podaj Definicję i wzór na natężenie fali . ; )...
Zagadnienia do egzaminu z fizyki
Teoria kinetyczno molekularna gazów
Gazy nie posiadają ani własnego kształtu ani objętości i wypełniają całkowicie naczynie, w którym się znajdują. Przypisujemy im jednak sprężystość objętości gdyż zmiana objętości wymaga dz...