Tradycje regionalne, działalność na rzecz środowiska lokalnego Kołobrzeg
Historia Kołobrzegu obejmuje ponad tysiąc lat. Splatając się w niej w trzy główne wątki, które są obrazem trzech ważnych funkcji jakie miasto pełniło przez wieki. Pierwszym wątkiem są gospodarcze dzieje Kołobrzegu. Warunki ekonomiczne wpływały na kształt miasta, które w średniowieczu składało się z niewielkiej osady do rozmiarów jednego z najważniejszych ośrodków gospodarczych południowego wybrzeża Bałtyku. Podstawą zamożności miasta była sól, którą pozyskiwano odprowadzając wodę morską ( do dziś wyspa nosi nazwę solnej). Żelazne panwie do których nalewano solankę oraz haki, którymi zawieszano je nad ogniem, zostały utrwalone w herbie miasta. Drugim polem działalności gospodarczej mieszczan był handel morski.
Nowożytnym dziejom Kołobrzegu długo towarzyszył szczęk oręża. Dopiero w dziewiętnastym wieku, początkowo nieśmiało i niezdecydowanie, co światlejsi obywatele spróbowali Kołobrzeg-twierdzę zamienić na Kołobrzeg-zdrój. Nie było to łatwe. Przez kilka dziesiątków lat musiały współistnieć i zdrój i twierdza. Ten dziwny modus vivendi wreszcie zakończył się i twierdza przeszła do historii. Twórcami kołobrzeskiego uzdrowiska byli przede wszystkim Niemcy, ówcześni mieszkańcy tego miasta. Swój udział w tym dziele mają również Żydzi-pierwsi lekarze balneolodzy i kupcy, którzy zdecydowali się to przedsięwzięcie finansować.
Trzy główne wątki miasta splatają się ze sobą tworząc mocną nić, która wiąże przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. A wszystko to działo się i dzieje na tle wspaniałej kołobrzeskiej przyrody, która nie zwrószenie trwa od tysięcy lat.
Dzisiejszy Kołobrzeg jest miastem pełniącym funkcję wczasowo- uzdrowiskowe, niebagatelną rolę odgrywa tu jego położenie i środowisko naturalne. Głównym walorem tej nadbałtyckiej miejscowości jest lokacja i bogactwa naturalne, np. złoża wód mineralnych, borowiny, solanki, a brak przemysły gwarantuje jej czyste powietrze i wodę.
Kołobrzeg łączy dwa typy uzdrowiskowe- kąpielisko morskie ze zdrojowiskiem. Bliskość morza umożliwia w miesiącach letnich urządzanie kąpieli morskich i słonecznych. W innych porach roku korzysta się z leczniczego klimatu morskiego. Wiatry wiejące od morza przynoszą aerozol morski, który wywiera korzystny wpływ przy leczeniu dróg chorób oddechowych. Przepiękne parki krajobrazowe są dumą miasta , a wieloletnia tradycja ich pielęgnowania i upiększania przynosi coraz to nowe niespodzianki. Wśród nich jest prastary dąb „.....” który został uznany za pomnik przyrody i należy do jednych z atrakcji miasta. Jest on tym bardziej okazalszy im późniejsza panuje pora dnia, gdyż podświetlają go cztery halogeny. Ten piękny obraz upiększa jeszcze nieopodal położona fontanna która również z tysiącem barw tęczy rozświetla noc, co daje niepowtarzalny klimat. Dla koneserów przyrody znajdzie się wiele wspaniałych drzew które żyją w centrum jak i na obrzeżach miasta, a także rośliny prawnie chronione z bagnistych podłoży. A tych ostatnich, walory wykorzystywane są, o czym już wspomniałam , przy leczeniu schorzeń reumatyzmu. Borowina bo taką nosi nazwę ten zbawienny specyfik, działa na schorowane starsze osoby niczym artemidzki afrodyzjak. Kolejnym walorem tej miejscowości może być występowanie strefy jodu, która to zkolei zapobiega schorzeniom tarczycy, a według danych statystycznych co trzecia osoba w Polsce ma z nią kłopoty.
Obok funkcji uzdrowiskowej, Kołobrzeg pełni jeszcze drugą, równorzędną -wypoczynkowo -turystyczną, która jednakże w odróżnieniu od lecznictwa sanatoryjnego, jest realizowana przede wszystkim w sezonie letnim trwającym zgodnie z miejscowymi warunkami klimatycznymi około trzech miesięcy.
Rejon dawnego województwa koszalińskiego miał charakter typowo rolniczy a zatem Kołobrzeg nie jest narażony na zanieczyszczenia przez przemysł. Brak jest dużych skupisk przemysłu ciężkiego i energetyki zawodowej, będących głównym sprawcą zanieczyszczeń powietrza. Nie występuje także na większą skalę zjawisko napływu zanieczyszczeń z poza granic województwa, gdyż sąsiednie rejony również nie posiadają rozwiniętego przemysłu.
Uzdrowisko Kołobrzeg zalicza się do obszarów specjalnie chronionych, które posiadają zaostrzone normy czystości powietrza, bo o nim tera będzie mowa. Systematyczny monitoring powietrza na terenie miasta przeprowadza się w pięciu punktach pomiarowych. Pomiary stężenia dwutlenku siarki w powietrzu wykazały dużą poprawę
Należy jednak zaznaczyć, że normy na obszarach specjalnie chronionych są pięć razy bardziej rygorystyczne niż dla pozostałych obszarów. Jakkolwiek jednak można tutaj wyróżnić kilku liderów w dziedzinie „dymienia” i tak zlokalizowana w centrum miasta Cukiernicza Spółdzielnia Pracy :Marona”, Zespół Szkół Rybołówstwa Morskiego, Zespół Szkół przy ulicy 1-Maja, kilka szkół podstawowych itd...
Nastąpiła pewna rewolucja gdyż wyżej wymienione przestały dymić w 1999 roku, a to za sprawą wykonanej w tym że roku gazyfikacji całego osiedla Witkowice III. Wybudowano tam sieć gazową niskiego ciśnienia o łącznej długości 3000 mb. Powyższa inwestycja pozwoliła na likwidację 128 lokalnych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi piecami gazowymi. Mimo wszystko badania dotyczące opadu frakcji pyłowych nie są zadowalające.
Aktualnie woda z kołobrzeskich ujęć w Bogucinie i Rozcięcinie transportowana jest do miasta rurociągami technologicznymi na odległość około 10 km. Kołobrzeg jest jednym z nielicznych miast w Polsce, tej wielkości, bez żadnych zbiorników retencyjnych
Na terenie miasta podejmuje się wiele działań mających na celu ochronę wód powierzchniowych, są to między innymi:
modernizacja oczyszczalni ścieków
budowa kanalizacji sanitarnej w Dzielnicy Zachodniej
podłączenie do kanalizacji sanitarnej dzielnicy Podczele
sprawowanie kontroli nad wykonaniem przyłączy do nowobudowanych kolektorów sanitarnych
wydanie decyzji zakazujących odprowadzenia cieków do kanalizacji deszczowej i rowów melioracyjnych
usuwanie odpadów balastowych na wysypisko
W celu zapobieżenia w/w zagrożeniom oraz w celu polepszenia jakości wody dostarczanej do miasta realizowana jest budowa stacji uzdatniania wody w Bogucinie
Przy tematyce tej warto również wspomnieć o modernizacji oczyszczalni ścieków która to jest cały czas udoskonalana i rozbudowywana. Wydajność jej wynosi 45 000 metrów sześciennych / decymetr. W celu ochrony wód powierzchniowych ( przede wszystkim chodzi tu o wody morskie) do miejskiej oczyszczalni zostały podłączone, poprzez system kolektorów tłocznych. W ostatnich latach wykonano i zainstalowano na bazie doświadczeń i technologii francuskiej nowoczesne wirówki służące do odwodnienia osadu, komory napowietrzania powierzchniowego za pomocą aeratorów oraz osadnik radialny. Dzięki tym nowym, poczynionym ostatnio innowacją, oczyszczalnia uzyskuje normę BZT na poziomie norm EWG. Cóż jednak da nowoczesna oczyszczalnia ścieków bez sieci kanalizacji sanitarnej. I w tym kierunku poczyniono odpowiednie kroki w latach 1992-1997. Dzielnica zachodnia miasta, dzielnica Janiska, Witkowice III, Dzielnicę Portową i port jachtowy w którym poza nowymi kolektorami sanitarnymi, zbudowano również 3 bezobsługowe przepompownie ścieków, z automatycznym sterowaniem pracy pomp. Zmodernizowano największą i najstarszą przepompownie ścieków P-I usytuowaną w centrum miasta przy ul. Frankowskieg, która ma za zadanie odprowadzenie 65 % ścieków z terenu miasta.
W bezpośredniej bliskości oczyszczalni ścieków jest kompostownia, co umożliwia bezpośrednią współpracę obu w/w zakładów. Kompostownia jest rozwiązaniem umożliwiającym długofalowe unieszkodliwianie odpadów. Uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi przez właściwe ich przetworzenie i odpowiednie zagospodarowanie ograniczy maksymalnie skażenie środowiska. Powstający w wyniku procesów technologicznych kompost dojrzały jest pełnowartościowym nawozem organicznym, który jest wykorzystywany do rekultywacji gruntów o niskich klasach bonifitacyjnych i nieużytków oraz dla nawożenia gruntów rolnych.
pozd Neo25_ [email protected]