Czy u pijawek występuje regeneracja? Potrzebuję uzasadnienia i źródła wiedzy ( czy np. z podręcznika (jakiego?) z góry dzięki :))

Czy u pijawek występuje regeneracja? Potrzebuję uzasadnienia i źródła wiedzy ( czy np. z podręcznika (jakiego?) z góry dzięki :))
Odpowiedź

Pierścienice –charakterystyka ogólna typu. Systematyka: królestwo zoa, podkrólestwo metazoa –tkankowce, typ –pierścienice, trzy gromady –skąposzczepy, wieloszczety, pijawki. Występują na ladzie z dużą ilością wilgoci, na dnie morskim, wewnątrz ciała innych organizmów, na zewnątrz ciała innych organizmów. Budowa morfologiczna czyli zewnętrzna: ciało ma kształt obły, zbudowany z pierścieni, pokryte naskórkiem śluzowym. Między segmentami występują szczecinki, które pełnią rolę narządów ruchu. Pod naskórkiem są mięśnie wzdłużne, okrężne i poprzeczne, które umożliwiają poruszanie się ruchem robaczkowym, w skórze znajdują się fotoreceptory –komórki wrażliwe na światło; chenereceptory –wrażliwe na zanieczyszczenia chemiczne dlatego dżdżownice nazywamy wskaźnikiem czystości gleby –bioindykatorem, bo dżdżownice nie żyją w ziemi skażonej. Budowa anatomiczna czyli wewnętrzna pierścienic na przykładzie dżdżownicy. Układ krwionośny jest typu drabinkowego tzn. są dwa naczynia krwionośne, grzbietowe i brzuszne, a między nimi w każdym segmencie pojedyncze naczynie poprzeczne, brak serca –jego rolę pełni sześć pulsujących naczyń poprzecznych między siódmym a dwunastym segmentem. Krew jest czerwona, zawiera hemoglobinę, która jest rozpuszczona w osoczu a nie jak u człowieka w erytrocytach czyli krwinkach czerwonych. Dżdżownica nie ma krwinek czerwonych. Układ nerwowy jest typu łańcuszkowego, powstaje brzuszny łańcuszek nerwowy, który tworzą zwoje nadprzełykowe, podprzełykowe, połączone obrączką około przełykową oraz zwoje segmentowe połączone pniami brzusznymi. Układ pokarmowy ulega pewnej komplikacji bo tworzy się żołądek. Układ pokarmowy składa się z otworu gębowego, przełyku, żołądka, jelita, otworu odbytowego. Dżdżownica zjada grudki ziemi z resztkami butwiejących roślin, trawi je dzięki enzymom trawiącym i wydala gruzełki ziemi wzbogacone w związki organiczne i sole mineralne. Jest to korzystne dla roślin, bo taka gleba jest użyźniona i spulchniona. Układ wydalniczy -jest segmentalne ułożenie lejków, po dwa w każdym segmencie. Ujście mają w następnym segmencie. Oddychają całą powierzchnią ciała, tlenem atmosferycznym. Dżdżownica jest obojnakiem tzn. wytwarza komórki jajowe zarówno żeńskie jak i plemniki męskie. Jednak zapłodnienie jest krzyżowe tzn. dwa osobniki łączą się ze sobą pierścieniami różnej płci i wymieniają komórki rozrodcze w ten sposób że zawsze plemniki przepływają do segmentów żeńskich. Powstaje kokon z zapłodnionymi jajami, który przesuwa się w kierunku tylnej części ciała. Z jaj wylęgają się młode dżdżownice. Dżdżownica jest bioindykatorem czyli biologicznym wskaźnikiem czystości gleby. Ma zdolność regeneracji czyli odbudowania utraconej części ciała.

Dodaj swoją odpowiedź