Wyszukaj informacje o stolicy Karola Wielkiego i wyjaśnij pojęcie renesans karoliński . Potrzebuje to na jutro. Proszę o jak najszybszą ODP. Z góry dziękuje

Stolicą państwa Karola Wielkiego był Akwizgran. W 790 powstał tam pałac karoliński wraz z katedrą akwizgrańską. Pałac nie przetrwał do naszych czasów, a na jego ruinach powstał ratusz, który stoi do dziś podobnie jak katedra akwizgrańska. Renesans karoliński - określenie odnoszące się do rozwoju kultury zachodnioeuropejskiej za czasów panowania dynastii Karolingów (głównie Karola Wielkiego). Podczas jego trwania odnowiono język łaciński, rozwinęło się szkolnictwo (powstało wiele szkół), przeprowadzono reformę szkolnictwa kościelnego oraz zbudowano wiele budowli nawiązujących architektonicznie do budowli starożytnego Rzymu.