królowa Wiktoria była noscielką hemofilii. poślubiła zdrowego księcia Alberta. Prześledź drzewo genealogiczne rodziny, przyporządkuj genotyp do każdego z 9 dzieci. Wybierz jedno z nich , które żyło i miało potomstwo.

Królowa Wiktoria: XHXh Książę Albert: XHY Hemofilia nie jest chorobą śmiertelną, a więc każde z dzieci mogło przeżyć i wydać potomstwo. Możliwe genotypy znajdują się w tabeli w załączniku. Stosunek genotypów: 1:1:1:1 Fenotypy: XHXH - zdrowa kobieta XHXh - kobieta nosicielka XHY - zdrowy mężczyzna XhY - chory mężczyzna Wynika z tego, że jedno jet 25% szansa na wyadanie chorego dziecka na świat.