Napiszę krotka notatek i Klasykach Wiedeńskich

1.Józej Haydn- napisał 104 symfonie, dzięki którym stał się sławny. Uznaje się go za twórcę symfonii, która składa się z 4 część. 1 i 4 są szybkie 2 wolna 3 taneczna. przykład; symfonia G-dur ,,Z uderzeniem w kościół' Ostatnim trzecim klasykiem wiedeńskim był Ludwig van Beethoven. Kompozytor wszechczasów napisał 9 symfoni, nowatorską jest IX symfonia, gdzie kompozytor w części finałowej wprowadza solistów i chór, którzy śpiewają ,,Odę do radości,, niemieckiego poety Fryderyka Szilera. Jast to pieśń o równości i braterstwie wszystkich ludzi. przykład; IX symfonia lub V symfonia

W drugiej połowie XVIII wieku muzyczną stolicą Europy stało się austriackie miasto, Wiedeń - największy ośrodek muzyczny wszech czasów. W Wiedniu działali trzej najwybitniejsi przedstawiciele muzyki klasycznej: Józef Haydyn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven. Chociaż żaden z nich nie był rodowitym wiedeńczykiem to właśnie w Wiedniu stworzyli swoje najznakomitsze utwory. Dlatego nazywamy ich klasykami wiedeńskimi. Beethoven wyjechał do Wiednia w 1787 roku. Beethoven marzył by zostać uczniem Mozarta, jednak choroba i śmierć matki zmusiły go do powrotu do domu rodzinnego. Aby zarobić środki do życia pracował jako muzyk dworski w Bonn i nieprzerwanie tworzył swoje dzieła. Występował tam jako pianista i udzielał lekcji gry na fortepianie. W 1792 roku otrzymał upragniony urlop i wyjechał do Wiednia na dalszą naukę. Gdy Beethoven przybył do Wiednia, Mozart już nie żył. Pozostał w Wiedniu, prawdziwej muzycznej stolicy tamtych czasów. Znalazł tam uznanie i bogatych mecenasów. Rozpoczął naukę u Haydna, którego dwa lata wcześniej spotkał na dworze w Bonn. Haydyn zamieszkał w Wiedniu w 1790 roku. Od około 1793 Haydn udzielał lekcji Beethovenowi. Jednak słabo się dogadywali a ich współpraca była pełna niepotrzebnych napięć. Beethoven był uczniem porywczym, pełnym energii i pomysłów co niezbyt odpowiadało Haydnowi. Haydn był osobistym przyjacielem Mozarta, z którym podziwiali się nawzajem.