Równia pochyła - doświadczenie

Równia pochyła

Wiemy z doświadczenia, że ciało położone na równi pochyłej, czyli na płaszczyźnie nachylonej pod pewnym kątem do poziomu (rys. 1) zsuwa się po niej
Ruch ciała zsuwającego się bez tarcia po równi pochyłej jest więc ruchem jednostajnie przyśpieszonym, z przyśpieszeniem, którego wartość określa równanie wyznaczone z równoległoboku przyśpieszeń.
a = g ? sin ?
Przyśpieszenie to jest tym większe, im większy jest kąt nachylenia równi do poziomu ( ściślej sinus tego kąta ). Dla kąta ? = 90?, tj. spadania swobodnego, otrzymujemy przyśpieszenie a = g.

Wnioski i spostrzeżenia:

Prędkość od czasu - niepewność względna przyśpieszenia maleje wraz z jego wzrostem, niepewność pomiarowa względna czasu maleje równo z jego wzrostem.

Przyśpieszenie od czasu - niepewność względna przyśpieszenia maleje równo z jej wzrostem, niepewność pomiarowa względna czasu maleje równo z jego wzrostem.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Tarcie - doświadczenie na równi pochyłej.

SPRAWOZDANIE Z SZACOWNIA WSPÓŁCZYNNIKA TARCIA KINETYCZNEGO ZA POMOCĄ RÓWNI POCHYŁEJ

Cel: Celem doświadczenia jest zapoznanie się z prostą metodą wyznaczania współczynnika tarcia za pomocą równi pochyłej, bez dynamometra.
<...

Fizyka

Współczynnik tarcia kinetycznego.

Wstęp teoretyczny


Tarcie kinetyczne to oddziaływanie zachodzące pomiędzy dwoma stykającymi się ciałami i powodujące powstanie siły przeciwnie zwróconej do kierunku ruchu. Stosunek wartości tej siły do wartości siły nacisku...