3 cech gad ryb płazów ptaki ssaki pokrycie ciała ssaków płazów ptaków ryb i ssaków oddychanie w sensie czym ptaki itd. rozmnażanie ryby itd. :))

3 cech gad ryb płazów ptaki ssaki pokrycie ciała ssaków płazów ptaków ryb i ssaków oddychanie w sensie czym ptaki itd. rozmnażanie ryby itd. :))
Odpowiedź

RYBY Ryby, które pływają najszybciej (makrela, tuńczyk), mają opływowe ciała z ogonem w kształcie półksiężyca. Wolniej poruszające się ryby (lin, karp), mają szersze ciała i bardziej kanciaste ogony. Ryby gatunków żyjących wśród raf koralowych są zwykle bardzo wąskie. Niektóre ryby, (takie jak płaszczki czy turboty) zamieszkują dno morskie. Mają one spłaszczone ciało, w barwach ochronnych i dlatego trudno je dostrzec. Większość ryb używa do pływania bardzo mocnych mięśni, poruszających ich ciała i ogony. Tylko niewiele gatunków porusza się za pomocą płetw; służą one głównie do utrzymywania równowagi i do hamowania. Pęcherz pławny to rodzaj worka wypełnionego gazem, który na zasadzie naszych pasów ratunkowych utrzymuje rybę w wodzie. Dzięki niemu ryba może zużywać całą energię na przesuwania ciała do przodu, a nie tracić ją na utrzymanie się na odpowiedniej głębokości pod wodą. Budowa skóry ryb pozwala na swobodny opływ wody. Posiadają one łuski, które nachodzą na siebie i są zwrócone ku tyłowi. Skóra ryb pokryta jest śliską wydzieliną zwaną śluzem. Ryby mają aparat cedzący do wychwytywania drobnych organizmów, tak zwane wyrostki filtracyjne. Ryba nabiera do pyska wodę zawierającą np. plankton. Potem zamyka otwór gębowy i przepuszcza wodę przez skrzela. Odcedzony plankton zostaje następnie połknięty. Taki proces znacznie oszczędza energię, ponieważ wykonując tę samą czynność ryba jednocześnie oddycha i odżywia się. PŁAZY Płazy są zwierzętami zmiennocieplnymi, to znaczy nie mają zdolności regulowania temperatury swojego ciała. Ciepłota ich organizmu zależy więc od temperatury otoczenia, powietrze lub wody. W chłodniejszych krajach (np. w Polsce) aby przetrwać zimę, przesypiają zimne miesiące, zagrzebane w mule lub ziemi. Żaby, tak jak wszystkie skaczące zwierzęta potrzebują jednej pary dużych silnych nóg, które działają jak długie dźwignie wypychające zwierzę do przodu. Żaby stosują pojedyncze skoki, zatrzymując się po każdym z nich. Lądują zaś na krótkich, przednich nogach. Tylne kończyny służą również do pływania. Ubarwienie większości żab przypomina otoczenie, w którym żyją. Ich skóra jest pokryta licznymi brodawkami, a niekiedy także gruczołami jadowymi. Trująca wydzielina tych gruczołów doskonale broni przed atakami wrogów. Żaby trujące mają najczęściej skórę o jaskrawych barwach – żółtej, czerwonej lub pomarańczowej. Takie ubarwienie ostrzega przed niebezpieczeństwem zatrucia się jadem. Kijanki żab oddychają za pomocą skrzeli zewnętrznych, z czasem skrzela zanikają, a rozwijają się płuca. Płuca żab mają kształt workowaty, są więc mało pojemne, dlatego płazy te oddychają także skórą. Mogą to czynić wówczas, gdy jest ona wilgotna, to powoduje, że rzadko oddalają się od wody.

dodałam w załączniku ;)) mam nadzieję, że pomogłam ;p

Dodaj swoją odpowiedź