mechaniczne-polega na oddzieleniu częsci stałych zanieczyszczeń na kratach sitach lub przed sedymentację w osadnikach, gdzie opadają one na dno (I stopień oczyszczania) biologiczne-odbywa się przy udziale bakterii, śceiki muszą być silnie napowietrzane, podczas biologicznego oczyszczania ścieków zachodzi rozkład związków organicznych, będących zanieczyszczeniami (II stopień oczyszczania) chemiczne- stosowane w celu wyeliminowania występujących w wodzie zanieczyszczeń związkami mineralnymi np. związkami fosforu (III stopień oczyszczania), metody chemiczne oparte są na procesach utleniania, redukcji, wytrącania i zobojętniania.
Oczyszczanie mechaniczne- 1 stopień oczyszczania za pomocą krat sita . Oczyszczanie chemiczne - 2 stopień oczyszczania za pomocą związków chemicznych Oczyszczanie biologiczne- 3 stopień oczyszczania- rozkład związków złożonych do prostych, za pomocą bakterii, pierwotniaków, grzybów .
Chemiczne oczyszczanie ścieków - jedna z metod oczyszczania ścieków. Polega na wytrącaniu niektórych związków rozpuszczalnych lub ich neutralizacji za pomocą procesu koagulacji, neutralizacji, ekstrakcji, elektrolizy, destylacji lub sorpcji na węglu aktywnym. Oczyszczanie chemiczne stosuje się głównie przy ściekach przemysłowych, które zawierają metale ciężkie oraz chemiczne związki organiczne. Etap mechanicznego oczyszczania ścieków to usuwanie ciał stałych i zawiesin ze ścieków. Zachodzi to dzięki rozdrabnianiu większych ciał stałych, dalej na ich odcedzaniu. Do zabiegów oczyszczania mechanicznego należą również sedymentacja, flotacja i odwirowanie zanieczyszczeń. Używa się do tych zabiegów w pierwszej kolejności krat i sit, dalej wykorzystuje się odtłuszczowniki, piaskowniki, osadniki i filtry. Podstawowym celem biologicznego oczyszczania ścieków jest usunięcie ze ścieków biologicznie rozkładalnych zanieczyszczeń. Do prowadzenia procesów biologicznego rozkładu zanieczyszczeń organicznych wykorzystuje się populacje mikroorganizmów zawieszone w toni ścieków (metody osadu czynnego) lub mikroorganizmy tworzące utwierdzoną biomasę (złoża biologiczne).