"Szatan z siódmej klasy" streszczenie.
"Szatan z siódmej klasy" - o książce, streszczenie, Kornel Makuszyński
„Szatan z siódmej klasy” jest powieścią przygodową z wątkami detektywistycznymi. Bohaterowie książki przeżywają niebezpieczną i zawiłą przygodę związaną z tajemniczymi „drzwiami Francuza”. Adam Cisowski (nazywany też Piotrem) - główny bohater, tytułowy szatan - jest inteligentnym i bystrym, siedemnastoletnim chłopcem, z dużym poczuciem humoru. Jego nauczyciel - profesor Paweł Gąsowski - maniakalny historyk, niezwykle roztrzepany, starszy pan, poznaje przez przypadek niezwykłe zdolności logicznego myślenia swojego ucznia. Zdesperowany postanawia poprosić go o pomoc w rozwikłaniu zagadki gnębiącej jego brata. W starym domu matematyka - Iwana Gąsowskiego - pojawił się dziwny Francuz, który zapragnął kupić posiadłość. Brat profesora nie zgodził się na taką transakcję Od tego czasu "spokojną" rodzinę Gąsowskich okradziono już dwa razy. Za każdym z nich ofiarą przestępstwa padały drzwi. Adaś, albo Piotruś, zgadzając się zamiast nad morze jedzie do Bejgoły, małej wsi niedaleko Wilna. Na początku chłopiec miał jakieś wątpliwości, co do rezygnacji z podróży nad Bałtyk, ale wraz z przybyciem Wandy - fiołkowookiej bratanicy profesora, rozwiały się one natychmiast.
Adaś Cisowski odkrył sposób, w jaki profesor pytał z historii. Każdy przygotowywał się więc wtedy, kiedy była jego kolej. Gdy pewnego razu profesor się pomylił Adaś przyznał się do winy. Od tego zaczyna się cała historia.
Profesor wyzwał chłopaka na pojedynek: jeśli ten odgadnie kto zostanie zapytany w sobotę wygrywa Adaś, jeśli nie, profesor. Pan Gąsowski długo zastanawiał się jak to wybrać, żeby Adaś nie trafił. Zrobił najprostszą rzecz: wybrał tych, którzy powinni zostać zapytani. Myślał, że Adaś nie przewidzi najprostszego sposobu i będzie kombinował. Jednak chłopak odgadł. Później rozwiązał też zagadkę znikającego pióra i brakujących stu złotych. Gdy profesor Gąsowski dowiedział się o tym wezwał Adagia do siebie na wieś, aby odgadł zagadkę znikających drzwi. Pewnego dnia do domu przyszedł Francuz z zamiarem kupna. Oglądał wszystkie drzwi, nawet jedne zaczął zdrapywać z farby, za co został z domu wyrzucony. Od tego czasu w domu następowały kradzieże drzwi. Jedne drzwi odnaleziono później ze zdrapaną farbą. Adaś długo głowił się nad rozwiązaniem, jednak dopiero po długim, trwającym całe wakacje śledztwie udało mu się rozwiązać zagadkę. Na drzwiach francuski oficer ukrył informację o skarbie. Znajdował się on w dziupli w drzewie koło domu. Dziupla została jednak dawno temu zamurowana.
Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 r. w Stryjnie koło Lwowa. Ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Lwowskim. Uczył się również we Francji na Sorbonie. W ciągu swojego życia wiele razy zmieniał miejsce zamieszkania, ale jego ukochanym miastem było Zakopane. Początkowo pisał utwory wierszowane. Potem stał się autorem popularnych powieści dla dzieci i młodzieży: „Bardzo dziwne bajki”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Złamany miecz”, „Panna z mokrą głową”, „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Wyprawa pod psem”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Stworzenie Świata” i „Szatan z siódmej klasy”. Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1957.