Uzasadnij ze gleba nie powstaje bez wspolnego udzialu organizmow zywyh oraz czynnikow nieozywionych Pomocy to na jutro!!!!

Uzasadnij ze gleba nie powstaje bez wspolnego udzialu organizmow zywyh oraz czynnikow nieozywionych Pomocy to na jutro!!!!
Odpowiedź

Jednymi z tak zwanych czynników glebotwórczych są organizmy żywe (czynnik ożywiony) oraz czynniki nieożywione, w tym skała macierzysta, rzeźba terenu oraz warunki klimatyczne oraz stosunki wodne. Zaczynając od czynników nieożywionych, to warunkiem powstawania gleb jest współdziałanie wyżej wymienionych czynników glebotwórczych, z których najważniejszym i głównym jest skała macierzysta (blisko 99% masy całek gleby). Zmiany, które przebiegają, a mające na celu powstanie gleby, można bardzo ogólnie przypisać do biosfery, hydrosfery i atmosfery i to ich współpraca powoduje powstanie gleby. Każda gleba powstaje w wyniku złożonych procesów oraz oddziaływania tych czynników (klimat, organizmy żywe czy woda) na siebie i na skały macierzyste, zatem bez skały macierzystej niemożliwe byłoby powstanie gleby. Pozostałe czynniki glebotwórcze bardziej kształtują rozwój gleby, np. klimat wpływa na procesy wietrzenia, wyznacza stosunki wodne czy rozkład związków mineralnych i organicznych; woda – która ma charakter niszcząco – budujący, np. na bagnach ma duży wpływ na powstawanie skał macierzystych. Natomiast jeżeli chodzi o czynniki ożywione, czyli mikroorganizmy oraz szata roślinna to organizmy te razem z atmosferą oraz hydrosferą wpływają na syntezę gleby. Aktywność tych organizmów jest uzależniona od pozostałych czynników – klimatu, skały macierzystej oraz wody. Mikroorganizmy przemieszczają związki mineralne i organiczne, odgrywają bardzo ważną rolę w krążeniu pierwiastków w glebie, ale przede wszystkich mają duży udział w procesach glebotwórczych, które przebiegają na skale macierzystej (zatem ich współpraca jest istotna), np. organizmy hetero- i autotroficzne niszczą fizyczną struktur osadów skalnych oraz tworzą substancje organiczne charakterystyczne dla danego typu gleby. Procesy te wzmacniają bądź osłabiają inne czynniki glebotwórcze. Biorąc pod uwagę roślinność, ta z kolei także współdziała z czynnikami glebotwórczymi wpływając na przykład na kształtowanie profilów glebowych oraz chroni glebę przed erozją.

Dodaj swoją odpowiedź