1. Porównaj pasożytnictwo z drapieżnictwem. 2. Na dowolnym przykładzie wykaż że mutualizm jest korzystny dla obu stron, i nie mogą bez siebie żyć. 3. Wymień przystosowania pijawki i tasiemca do pasożytnictwa.

1. Porównaj pasożytnictwo z drapieżnictwem. 2. Na dowolnym przykładzie wykaż że mutualizm jest korzystny dla obu stron, i nie mogą bez siebie żyć. 3. Wymień przystosowania pijawki i tasiemca do pasożytnictwa.
Odpowiedź

1. Organizm pasożytniczy nie prowadzi bezpośrednio do śmierci żywiciela, drapieżnik zabija swoją ofiarę. Pasożyt czerpie proste związki pokarmowe które powstały na skutek rozkładu złożonych składników pokarmowych przez organizm żywiciela, a drapieżnik przyjmuje wyłącznie złożone składniki pokarmowe, które trawi i przyswaja na drodze własnego metabolizmu. Pasożytnictwo wymaga skrajnego przystosowania do życia w ciele lub na powierzchni ciała żywiciela, wiąże się to z uwstecznieniem narządów ruchu i zmysłów oraz organów wewnętrznych, drapieżniki natomiast są organizmami przystosowanymi do samodzielnego zdobywania pokarmu przy dużym nakładzie energii, wykorzystaniu zmysłów i zdolności poruszania się.  Mutualizm na przykładzie termitów i flory bakteryjnej ich jelit. Termity są niezbędne bakteriom, gdyż wnętrze ich ciała tworzy warunki dla ich życia i rozmnażania oraz zapewnia stały dostęp pokarmu. Korzyścią dla termitów która płynie ze strony bakterii jest możliwość rozkładania celulozy która przyjęta wraz z drewnem nie mogłaby być strawiona bez enzymów bakteryjnych.  3. pijawka posiada przyssawki, aby trwale przylgnąć do żywiciela oraz aparat gębowy przystosowany do przecięcia powłok skórnych. Dobrze rozwinięte uchyłki przewodu pokarmowego które umożliwiają magazynowanie krwi, gardziel przekształcona w aparat ssący, jej ślina zawiera związki przeciwkrzepliwe które umożliwiają ciągłe pobieranie krwi z jednego nakłucia oraz zapobiega krzepnięciu krwi w przewodzie pokarmowym.  Tasiemiec- uwstecznienie narządów zmysłów i umięśnienia ciała które wraz z naskórkiem tworzy worek skórno-mięśniowy. Posiada narządy służące do przywierania do ściany jelita, pokarm może wchłaniać całą powierzchnią ciała. 

Dodaj swoją odpowiedź