Życie i twórczość Jana Sebastiana Bacha przynajmniej 25 zdań. Tylko szybko!!!

Jan Sebastian Bach (1685-1750) to jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Urodził się w 1685 roku w Eisenach. Tworzył w epoce baroku. Przodkowie Jana Sebastiana byli muzykami. Tradycje te podtrzymali też jego synowie, z których czterech zostało cenionymi kom pozytorami. Początkowo podstaw gry na instrumentach smyczkowych uczył go ojciec – skrzypek. Jan Sebastian Bach nie miał jeszcze 10 lat, kiedy umarła jego matka, a niedługo potem – ojciec. Przyszły kompozytor zamieszkał wówczas u starszego brata – organisty, który był jego pierwszym nauczycielem gry na organach i to on zadbał o wszechstronne wykształcenie Jana Sebastiana. Jako 15-latek śpiewał w chórze kościelnym, ponadto świetnie grał na altówce i klawikordzie. Wkrótce zaczął też komponować. Bach doprowadził sztukę gry organowej do perfekcji i skomponował wiele arcydzieł muzyki organowej.             Po ukończeniu szkoły Bach został organistą. Później pracował jako skrzypek, kapelmistrz i nadworny kompozytor książęcy. Aby utrzymać liczną rodzinę, Bach musiał stale zabiegać o różne zajęcia. Przenosił się ciągle z miasta do miasta w poszukiwaniu dobrze płatnej posady. Ostatnie lata spędził w Lipsku jako kantor kościoła św. Tomasza, gdzie nauczał śpiewu i łaciny, prowadził chór kościelny oraz komponował nowe utwory z okazji wszystkich świąt kościelnych. W Lipsku mieszkał przez 27 lat, aż do śmierci w 1750 roku.             Jan Sebastian Bach był człowiekiem skromnym i dobrodusznym, wszystkie powierzone mu zadania wykonywał sumiennie.             Dorobek twórczy Bacha obejmuje niemal wszystkie gatunki i formy muzyki epoki baroku. Wiele utworów kompozytor stworzył z przeznaczeniem do nauki gry dla swoich dzieci.             W historii muzyki w XIX i XX wieku Bach był wzorem dla wielu kompozytorów i muzyków, mimo iż za życia nie zaznał wielkiej sławy. Jego życie wypełnione było licznymi zajęciami i pracą kompozytorską. Po śmierci został zapomniany. Dla świata muzyki odkrył go ponownie niemiecki kompozytor Feliks Mendelssohn-Bartholdy. Ludwig van Beethoven znał na pamięć wszystkie preludia i fugi z dzieła Bacha Das wohltemperierte Klavier. Dla Fryderyka Chopina utwory Bacha były inspiracją do własnych kompozycji. Grywał je często i polecał to również swoim uczniom.             Dziś muzyka Bacha stała się tak popularna, że jego melodie wygrywają nawet telefony komórkowe.