Pierwszy wers "Pieśni II" Jana Kochanowskiego jestswojego rodzaju wykrzyknieniem. Słowa : "Serce roście patrząc na te czasy"są wyrazem wielkiego zachwytu peela nad pięknem przyrody , która go otacza. Autor chciał przez to powiedzieć, że wszyscy powinni się z tego faktu cieszyć, a ich serca powinny się radować dzięki temu.Natomiast ostatni wers : "A bądź ze mną, z trzeźwym i z pijanym!"pełni funkcję podsumowującą utworu, w którym Kochanowski łączy stoicyzm z pewnymi pierwiastkami filozofii epikurejskiej. Ponadtomówi nam, że potrzebna jest w życiu przeciwwaga czyli umiar w swoichpostępowaniach , które mogą proporcjonalnie się uzupełniać zarównojako stoik i epikurejczyk , który wykorzystuje często możliwość zabawy.
Pieśń II zawiera dwa wykrzyknienia . Pierwsze " Serce roście patrząc na te czasy! " jest wyrazem radości z niezwykłej odmiany przyrody z biednej pozbawionej zieleni, zmuszonej do letargu z powodu zimna, śniegu powyżej łokcia i braku słońca . Eksplozją pozytywnego uczucia z widocznego ożywienia "Idą statki i ciosane łodzie." , "Zboża wstały, wiatr zachodny wieje; "Ptacy sobie gniazda omyślają," Wołaniem w ogrodzie epikurejskim o czerpanie przyjemności. "Zbieraniem w sercu" radości bo serce radosne to serce czyste ,pełne życia, miłości synonim prawego człowieka. Za dużo szczęścia , aby go nie wykrzyczeć. Taka radość nie jest obca we współczesnej kulturze, kiedy manifestujemy swoją chęć do czerpania szczęścia i zapraszamy do udziału w nim jakąś osobę luk kilka osób. Drugie wykrzyknienie " Nie gardź moim chłodnikiem chruścianym; A bądź ze mną trzeźwym i z pijanym ! " jest poprzez nawiązanie do filozofii stoickiej o zachowania spokoju rezygnacji z gonitwy o dostatek i pozostanie przy postawie reprezentowanej przez poetę pozornie sprzeczne z pierwszym, ale właśnie taki pogląd jest przesłaniem Kochanowskiego. Poeta Uważa że czystości duszy sprzyja umiarkowane korzystanie z przyjemności do tej ,danej przez Boga. Dlatego budzi zdolność dostrzegania darów natury i przedkładania ich ponad pozory szczęścia wyrażone w bogactwie domostw , wykwintnych potrawach. Dusza sama będzie śpiewać jeśli ograniczymy pole swoich obowiązków do koniecznych .
1.Uzasadnij, że utwór Jana Kochanowskiego jest pieśnią. 5. Jakie są funkcję wykrzyknień zastosowanych w pierwszym i ostatnim wersie utworu? Pomóżcie w zadaniach Jan Kochanowski : Pieśń II Proszę o pomoc !!
1.Uzasadnij, że utwór Jana Kochanowskiego jest pieśnią. 5. Jakie są funkcję wykrzyknień zastosowanych w pierwszym i ostatnim wersie utworu? Pomóżcie w zadaniach Jan Kochanowski : Pieśń II Proszę o pomoc !!...