1.Za 3,5 kg mandarynek mama zapłaciła 23,80 zł. ile trzeba zapłacić za 2 kg takich mandarynek? 2.Ania kupiła 15 dag twarogu. ile zapłaciła jeżeli 1 kg twarogu kosztuje 12 zł? 3.Za 1kg szynki trzeba zapłacić 24,50 zł. ile kosztuje 20 dag takiej szynki?

1.Za 3,5 kg mandarynek mama zapłaciła 23,80 zł. ile trzeba zapłacić za 2 kg takich mandarynek? 2.Ania kupiła 15 dag twarogu. ile zapłaciła jeżeli 1 kg twarogu kosztuje 12 zł? 3.Za 1kg szynki trzeba zapłacić 24,50 zł. ile kosztuje 20 dag takiej szynki?
Odpowiedź

1. Do pierwszego będzie 13,60 

zadanie 1 23,80 zł / 3,5 kg = 6,80 zł - tyle kosztuje kg mandarynek 2kg * 6,80 zł = 13,60 kg.  zadanie 2 1kg = 100dag = 12zł 12zł - 100% x     - 15 dag x=12zł*15dag / 100 x= 1,80 zł zadanie 3 1kg = 100dag = 24,50zł 24,50zł - 100% x     - 20 dag x=24,50zł*20dag / 100 x= 4,90 zł 

Dodaj swoją odpowiedź